W tym tygodniu zdecyduję, czy opuścić Polska Jest Najważniejsza - przyznał Jan Filip Libicki. Zapowiedział, że będzie się w tej sprawie konsultował z byłą liderką partii Joanną Kluzik-Rostkowską. Według niego, kilka osób z PJN, w tym on, jest "blisko" porzucenia ugrupowania.

W sobotę Paweł Kowal został prezesem PJN. Dotychczasowa liderka partii Joanna Kluzik-Rostkowska zrezygnowała zaś z kandydowania.

Poseł jeszcze dziś spotka się z Kowalem. Mam też spotkanie z Joanną Kluzik-Rostkowską. To się wszystko rozstrzygnie w tym tygodniu - dodał. Poinformował, że swoje dalsze decyzje będzie konsultował z Kluzik-Rostkowską, bo identyfikuje się z jej linią polityczną, odrzuconą w sobotę przez większość PJN.

W jego opinii Kluzik-Rostkowska - podobnie jak on - nie bardzo widzi dla siebie miejsce w PJN. Podkreślił jednak, że jeszcze z nią nie rozmawiał.

W poniedziałek na swoim blogu poseł PJN napisał, że większość, która namówiła Kowala do objęcia funkcji prezesa jest nie tyle zakochana w prezesie PiS, ile "cierpi na syndrom Fritzla". Nie ma już piwnicy, krat i strasznego oprawcy, my jednak wciąż do owej sytuacji i owej osoby tęsknimy. Swoiste pomieszanie syndromu Fritzla z tischnerowskim nieszczęsnym darem wolności - podkreślił.

Jak powiedział, nie ma zamiaru cofnąć swoich słów i nie godzi się, aby przewodnim motywem PJN było "pielęgnowanie pamięci o Lechu Kaczyńskim".

To druga strona musi mnie przekonać, że tak nie będzie. Ja nie bardzo widzę, czym można byłoby mnie przekonać, ale może się panu posłowi Kowalowi uda - dodał.

Jak podkreślił Libicki, sam stoi na stanowisku, że "wszyscy ci, którym leży na sercu dobro Polski, powinni budować kordon sanitarny wokół Jarosława Kaczyńskiego". Jak powiedział, jest gotowy współpracować z tymi, którzy w sposób racjonalny przedstawią propozycje budowy takiego kordonu. Dodał, że może dla Polski pracować również w innej roli niż polityk.

Dodał, że choć osobiście niezwykle lubi i ceni Kowala, to nie bardzo może sobie wyobrazić "pozytywne owoce tej rozmowy". Ale, kto wie, może mnie czymś zaskoczy - zaznaczył. Według niego, wraz z nim i Kluzik-Rostkowską z klubu PJN mogłoby odejść 4-5 osób.

Pytany o dalszą drogę polityczną PJN, Libicki powiedział: Jeżeli my podejmiemy decyzję, której jesteśmy bliscy, o opuszczeniu PJN to przede wszystkim PJN przestanie być klubem parlamentarnym, a stanie się kołem, co w niezwykle istotny sposób utrudni PJN działanie.

Z kolei na pytanie, czy dostał propozycję akcesu do innej partii, odparł, że z kuluarowych rozmów dobiegają do niego różne głosy, ale nie padła jeszcze żadna propozycja w formie oficjalnej z jakiejkolwiek partii, którą w ogóle mógłby objąć rozumem.(...) Bo też, jeżeliby pan Grzegorz Napieralski złożył mi propozycję budowy wspólnego kordonu, to ja z panem Napieralskim nie bardzo mam ochotę. Natomiast z żadnej innej strony taka propozycja nie padła - dodał Libicki.