Każdy nowy samochód, kupiony w Unii Europejskiej, musi być wyposażony w czarną skrzynkę - nowe przepisy zaczną obowiązywać od 6 lipca. Zarejestrowanie pojazdu bez urządzenia EDR będzie niemożliwe.

Czarna skrzynka

Obowiązek wyposażenia w czarną skrzynkę będzie obowiązywał dla każdego nowego samochodu w Unii Europejskiej. Zmiany dla kierowców zostały przyjęte w UE już w 2019 roku, ale od 6 lipca 2024 wchodzą w życie.

Moduł EDR (Event Data Recorder) to urządzenie, które rejestruje dane pięć sekund przed ewentualną kolizją i chwilę po wypadku. Na jakiej podstawie czarna skrzynka rozpoznaje kolizję? Przede wszystkim przez takie sygnały jak: wystrzał poduszek powietrznych, uruchomienie napinaczy pasów czy natychmiastową utratę prędkości.

EDR jest instalowany bezpośrednio w systemie obsługującym poduszki powietrzne i współpracuje z nim. To dzięki temu ma dostęp do informacji przetwarzanych przez czujniki auta.

Czarna skrzynka dokonuje pomiarów w trybie ciągłym, czyli nadpisuje stare dane - nowymi. Urządzenie ma pomagać w namierzaniu sprawców wypadków i może służyć, jako dowód w sprawie sądowej.

ISA: Inteligentny system prędkości

Oprócz czarnych skrzynek, nowe samochody mają być wyposażone w inteligentny system prędkości ISA, który pilnuje, aby kierowca nie przekraczał dozwolonych prędkości. Jeśli do tego dojdzie osoba kierująca samochodem usłyszy sygnał dźwiękowy (pikanie lub brzęczenie). Skąd auto ma informacje o ograniczeniach prędkości? Przede wszystkim z danych nawigacji i odczytów znaków drogowych.

Blokada alkoholowa

Unia Europejska wprowadza również obowiązek stosowania blokady alkoholowej w nowych samochodach. Takie urządzenie ma uniemożliwić kierowcy uruchomienie auta, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu osoby kierującej przekroczy normę.