Nie będzie okresu przejściowego w sprawie posłania do szkół sześciolatków. Taka decyzja zapadnie prawdopodobnie na dzisiejszym posiedzeniu rządu - ustaliła reporterka RMF FM, Kamila Biedrzycka. Premier Donald Tusk zdecydował o tym osobiście szukając oszczędności w resorcie Katarzyny Hall.

W ogromnej części oznacza to fiasko sztandarowego pomysłu MEN-u. Co prawda rząd nie zrezygnował z ogólnej koncepcji posłania do szkół sześciolatków, ale po raz kolejny – i tym razem chyba ostateczny – został zmieniony cały harmonogram.

Przyjęta ostatnio przez Sejm ustawa oświatowa zakładała, że maluchy będą mogły iść do szkoły już w tym roku, ale obowiązek szkolny wejdzie w życie dopiero w roku 2012. Trzyletni okres przejściowy, w którym samorządy miały przygotować placówki do przyjęcia sześciolatków miał być współfinansowany przez resort edukacji.

Jednak w obliczu kryzysu finansowego, premier zdecydował, że 347 milionów złotych, które były na to przeznaczone, musi zostać w kasie państwa. Odpowiednie poprawki w tej sprawie ma wprowadzić Senat, a minister Katarzyna Hall już dziś wieczorem w Sejmie, na zamkniętym posiedzeniu poinformuje posłów z Komisji Edukacji o tych zasadniczych zmianach.