Prokuratura rejonowa w Golubiu-Dobrzyniu zajmie się wyjaśnieniem, czy nie doszło do złamania przepisów epidemicznych podczas sobotnich obchodów rocznicy powstania Radia Maryja - ustalił dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek. Doniesienie w tej sprawie złożyła do prokuratury Toruń Centrum Zachód Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanka Lewicy zwracała uwagę na brak zachowanych odstępów i na przemówienia polityków bez zasłonięcia ust i twarzy. 

W uroczystościach w sanktuarium w Toruniu brało udział kilkaset osób, w tym kilkudziesięciu księży i biskupów bez maseczek. Było też kilkudziesięciu polityków z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na czele.

Sanepid prosi o wyjaśnienia

W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu zwrócił się na piśmie do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz organizatorów sobotnich urodzin Radia Maryja o wyjaśnienia. Sanepid poprosił o przekazanie szczegółowych informacji na temat tego wydarzenia.

"Chcielibyśmy uzyskać od organizatorów informacje o tym, czy zapewnili przestrzeganie zasad epidemiologicznych w trakcie uroczystości. Policję, która była na miejscu w sobotę, pytamy o to, czy podejmowała jakieś działania, czy pouczano osoby łamiące obostrzenia, a także, czy karano kogoś mandatami" - mówi w poniedziałek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy Łukasz Betański.

Adresaci pism mają 7 dni na odpowiedź w tej sprawie. Po jej uzyskaniu inspektor sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Już w poniedziałek, w rozmowie z PAP Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu stwierdził, że funkcjonariusze zabezpieczali wydarzenie z zewnątrz tak jak każde tego rodzaju.

Nie mieliśmy też żadnych sygnałów od osób trzecich o tym, że zachowanie uczestników budzi jakieś wątpliwości. Zabezpieczaliśmy to wydarzenie z zewnątrz tak jak każde tego rodzaju. Pamiętajmy, że w uroczystościach brały udział osoby obowiązkowo chronione na mocy stosownych przepisów. Wszystko odbywało się w ramach standardowej procedury. Zawsze zabezpieczamy takie siły, które są adekwatne do przewidywań w zakresie danego wydarzenia - wyjaśnił Chrostowski.

Scheuring-Wielgus: Pokaz buty i arogancji

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała w poniedziałek, że złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Jej zdaniem podczas uroczystości nie były przestrzegane zasady sanitarne związane ze stanem epidemii.

Nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi. Nie może być tak, że łamane jest prawo przez ministra i pana prokuratora"- podkreśliła posłanka Lewicy.

Jej zdaniem sobotnie obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja były pokazem buty i arogancji.

Patrzyłam na to wszystko z obrzydzeniem, zresztą nie tylko ja. Każdego dnia na ulicach całej Polski zatrzymywani i spisywani są ludzie, którzy pokojowo demonstrują w maseczkach po ulicach. Są sprawdzani ludzie, którzy chodzą do klubów fitness, centrów handlowych - czy mają maseczkę, czy jej nie mają. A tutaj w Toruniu odbywa się regularna impreza na 200 osób, na której nie ma ani sanepidu, ani policji i nikt nikogo o nic nie pyta - wskazała podczas konferencji prasowej parlamentarzystka.