Janusz Pałubicki koordynator służb specjalnych ma wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące działań UOP związanych z lustracją kandydatów na prezydenta. Zobowqiązał go do tego premier Jerzy Buzek.

Jednocześnie premier przypomniał, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych, zajmująca się tą sprawą, nie stwierdziła złamania prawa przez UOP. Dlatego - jak podkreślił premier - nie ma podstaw do utraty zaufania do UOP w tej sprawie. Mimo to, jeśli pojawiają się wątpliwości, to należy je wyjaśnić i przedstawić opinii publicznej: Ja rozumiem zastrzeżenia, uwagi ze strony byłego pana prezydenta, także ze strony urzędującego, ale urzędnikom chciałbym zalecić większą powściągliwość, większy umiar w wypowiedziach i większą kulturę polityczną.

Prezydencki minister Marek Siwiec, zapowiedział, że Aleksander Kwaśniewski oczekuje wyjaśnień od premiera o sposobie funkcjonowania UOP w procedurze lustracyjnej kandydatów na urząd prezydenta.

Spór zaostrza się

Tymczasem mamy kolejny akt w ciągnącym się od półtora roku sporze między sędziami a Urzędem Ochrony Państwa i Ministerstwem Sprawiedliwości o prawo do lustracji sędziów. Ostatnio zaostrzył się, kiedy ujawniono, że w Toruniu pracownicy UOP wypytują sąsiadów wiceprezesa Sądu Rejonowego o jego rodzinę. To niebezpieczny precedens, który godzi w bezpieczeństwo i narusza dobra osobiste grzmią przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa.

„Wiemy co się dzieje w naszym kraju jeśli idzie o działania UOP i w żadnym wypadku nie chcielibyśmy, żeby to służby specjalne decydowały o tym, kto zostanie prezesem a kto nie” – powiedziała Irena Kamińska rzeczniczka rady. Tak naprawdę chodzi też o uprawnienia władzy wykonawczej do kontrolowania poczynań władzy sądowniczej. Zdaniem Rady są one ograniczone konstytucją, która gwarantuje niezależność i niezawisłość trzeciej władzy. Posłuchaj relacji warszawskiego reportera RMF FM Marcina Firleja:

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do premiera o powstrzymanie działań UOP, mających na celu sprawdzanie sędziów, pod kątem dopuszczalności do tajemnic państwowych. Zdaniem KRS sprawdzanie ankiet sędziów przez UOP jest nielegalne.

Wiceminister sprawiedliwości Jacek Niemcewicz przyznaje, że rozumie oburzenie sędziów, bo postępowanie sprawdzające nie jest przyjemne. Jest jednak konieczne, zgodnie z ustawą o dostępie do tajemnic państwowych. Urzędnik sfery cywilnej musi być do nich dopuszczony przez UOP.

07:45