W Internecie i sieciach handlowych ruszyła kampania informacyjna na temat gier komputerowych. Na pudełkach można znaleźć specjalne ikonki, informujące o zawartości przemocy, wulgaryzmów, czy nagości w danej grze. Oznakowaniem i systematyzacją zajmuje się ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier - Pan European Game Information, czyli w skrócie PEGI.

Jeśli na pudełku znajduje się komiksowy dymek z internetową małpą, gwiazdką oraz wykrzyknikiem to sygnał, że gra zawiera wulgaryzmy. Ikonka z pająkiem oznacza, że gra może przerażać, zwłaszcza młodsze dzieci. Dzięki takim oznaczeniom, dorośli mogą bardziej świadomie podjąć decyzję o zakupie prezentu dla swoich pociech.

Chcemy przyczynić się do tego, by dziecko nie było narażone na dramatyczne treści często płynące z gier komputerowych - mówi pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, która objęła patronatem tę akcję informacyjną:

Warto zaznaczyć, że amerykańskie Centrum Badania Przemocy na Uniwersytecie Stanowym w Iowa zaprezentowało w tym roku wyniki badań dowodzących, że dzieci, które grają w brutalne gry komputerowe wykazują zwiększone prawdopodobieństwo zachowań agresywnych.