Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma zastrzeżenia do projektu specustawy dotyczącej Euro 2012. Wojciech Wiewiórowski podkreśla, że policja może uzyskać szczególne uprawnienia tylko na czas turnieju, i powinno to być zapisane w ustawie. Chodzi też o przekazywanie danych do UEFA.

Zdaniem GIODO, w ustawie musi być wyraźny zapis, że regulacja jest wyjątkowa i dotyczy tylko okresu, w którym odbędzie się turniej. Rozumiemy, że szczególne uprawnienia, które przede wszystkim uzyskuje policja w ramach tych przepisów, są na okres związany z przeprowadzeniem turnieju i wielokrotnie wskazywaliśmy, że należy ograniczyć je w czasie - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie. Zastrzeżenia Wiewiórowskiego budzą także niektóre procedury, które policja będzie mogła stosować.

Według GIODO niewystarczająca jest kontrola sądowa nad przekazywaniem informacji policyjnych dotyczących osób, które mają uzyskać akredytację UEFA. Tutaj następuje swego rodzaju screening. W ten sposób policja informuje na zewnątrz, czy jakieś dane znajdują się w jej zasobach, czy nie. Naszym zdaniem jest to procedura nieco za bardzo automatyczna - wyjaśniał. GIODO zaznacza, że projekt specustawy ciągle ewoluuje i niektóre kontrowersyjne zapisy już z niego zniknęły. Najbardziej kontrowersyjna - zdaniem GIODO - była próba stworzenia przez PZPN ogólnopolskiej bazy kibiców. Według GIODO, by taka baza powstała, konieczna jest podstawa ustawowa. W pierwotnej wersji projektu dot. Euro 2012 pojawiał się pomysł stworzenia takiej bazy. W wersji, którą zajmuje się obecnie rząd, tego przepisu nie ma.

Z naszego punktu widzenia jest to pytanie, czy to oznacza zarzucenie tej idei, czy też odsunięcie jej w czasie, bo na pewno nie zgodzimy się ze stwierdzeniem, że taka baza przez PZPN może być tworzona bez podstawy prawnej, znajdującej się w ustawie - podkreślił GIODO. Jak dodał, PZPN zastanawiał się nad wprowadzeniem takiej bazy w drodze własnej uchwały.

Projekt specustawy przygotowały resort sprawiedliwości oraz MSWiA. Zmiany w prawie dotyczą 11 ustaw, w tym pięciu kodeksów. Zbiorczy projekt nosi tytuł: Ustawa o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012. W planach prac rządu ma on charakter priorytetowy. Rada Ministrów zajmowała się projektem we wtorek, dyskusja ma być kontynuowana na kolejnym posiedzeniu rządu.