"Solidarność" stworzyła przed 20 laty propozycję światopoglądową, która przełamała porządek jałtański i dlatego wpisała się do historii zjednoczonej Europy jako jeden z jej elementów założycielskich - oświadczyła Helene Carrere d'Encausse.

Pani Carrere d'Encausse - sekretarz Akademii Francuskiej - wystąpiła w środę we francuskim Senacie na kolokwium "Polska dwadzieścia lat po stworzeniu 'Solidarności' i w przeddzień przystąpienia do Unii Europejskiej", zorganizowanym pod patronatem francuskiego Senatu z udziałem marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Zdaniem Helene Carrere d'Encausse, wartości ruchu "Solidarności", stanowiące przełom w stosunku do porządku jałtańskiego, wpisały się w sposób trwały w fundament nowej Europy. Z kolei Maciej Płażyński zwrócił uwagę na to, że w Polsce "Solidarność" postrzegana jest raczej jako ruch polityczny, podczas gdy we Francji pamięta się o jej przesłaniu ideowym, o nowej wizji stosunków międzyludzkich i międzypaństwowych.

Po kolokwium Maciej Płażyński spotkał się z przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Raymondem Forni. Tematem rozmowy były przygotowania do szczytu europejskiego w Nicei i proces przystępowania Polski do UE. Rozmówcy byli zgodni co do tego, że reforma instytucji europejskich, stanowiąca zadanie szczytu w Nicei, jest pierwszym etapem niezbędnym do poszerzenia Unii. Zadanie to europejska "piętnastka" musi rozwiązać we własnym gronie. Maciej Płażyński oświadczył, że życzy francuskiemu przewodnictwu pełnego sukcesu. Drugim zaś etapem jest poszerzenie UE i - jak to ujął Raymond Forni - "przystąpienie Polski jest zasadniczym priorytetem". Wyraził też podziw dla pracy polskiego Sejmu w dostosowywaniu legislacji do warunków unijnych, określając jego pracę jako "tytaniczną".

00:30