Ewa Kierzkowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego została wybrana nowym wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpi swojego partyjnego kolegę Jarosława Kalinowskiego, który zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Kandydaturę Kierzkowskiej poparło 382 posłów, jeden był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Kierzkowska jest jedyną kobietą w klubie ludowców, będzie też jedyną kobietą we władzach Sejmu. Jest posłanką pierwszą kadencję.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski, przedstawiając kandydaturę Kierzkowskiej, powiedział, że choć ugrupowanie ma w swoim klubie wielu doświadczonych posłów, to jego członkowie uznali zgodnie z tradycją partii, która na scenie politycznej jest już ponad sto lat, że nasi przodkowie zawsze na wzburzone fale polskiej polityki rzucali osoby młode, które nie były skażone trudną historią, nie miały tego, co ich dzieli, a to wszystko, co łączy młodzież.

Wierzę, że pani poseł jest na tyle młodą osobą, żeby móc intensywnie pracować i na tyle doświadczoną, żeby od pierwszego dnia dobrze wywiązywać się z obowiązków wicemarszałka Sejmu - podkreślił Żelichowski. Wyraził także nadzieję, że udział kobiety w pracach Prezydium Sejmu pozwoli złagodzić obyczaje w Izbie.

Nowa wicemarszałek ma 45 lat. Od 2008 roku jest wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.