Adam Kapica odpowiedzialny za komputeryzację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował ze stanowiska w zarządzie ZUS.

Tę informację potwierdziła w rozmowie z siecią RMF rzeczniczka Zakładu Anna Warchoł. Rezygnację musi zatwierdzić pod koniec miesiąca rada nadzorcza tej instytucji.

Adam Kapica podał się do dymisji po publikacji "Rzeczpospolitej". Wynika z niej, że Kapica wraz z dwukrotnie aresztowanym biznesmenem brał udział w renegocjacji umowy z Prokomem, firmą która komputeryzuje ZUS. Wspomniany przedsiębiorca to Jan Prochowski, uważany za jednego z najbardziej wpływowych lobbystów w Warszawie, za człowieka o szerokich kontaktach prywatnych z politykami koalicji.

Według nieoficjalnych informacji Rada Nadzorcza nie sprzeciwi się dymisji Kapicy. Mimo rezygnacji będzie on jednak jeszcze przez jakiś czas pracował w ZUS, bo jest jedynym człowiekiem, który dokładnie zna wprowadzany w Zakładzie system informatyczny i szczegółowe ustalenia z Prokomem.

Jak wiadomo kłopoty z komputeryzacją ZUS to jeden z najpoważniejszych problemów, towarzyszących reformie ubezpieczeń społecznych. System do dzisiaj nie działa tak jak powinien, ZUS nie wie dokładnie ile osób płaci składki, a ile z nimi zalega i o jakie dokładnie kwoty chodzi.

Wiadomości RMF FM 10:45