Kraków, Łódź, Rybnik, Zabrze, Katowice, Wrocław, Poznań, Konin - między innymi w tych miastach powietrze jest dziś najbardziej zanieczyszczone. W części województwa śląskiego ogłoszono alarm smogowy. W nocy i rano stacje pomiarowe w woj. śląskim pokazywały w niektórych miejscach przekroczenie norm nawet o 2 tys. procent.

Kraków, Łódź, Rybnik, Zabrze, Katowice, Wrocław, Poznań, Konin - między innymi w tych miastach powietrze jest dziś najbardziej zanieczyszczone. W części województwa śląskiego ogłoszono alarm smogowy. W nocy i rano stacje pomiarowe w woj. śląskim pokazywały w niektórych miejscach przekroczenie norm nawet o 2 tys. procent.
W Krakowie normy w niektórych miejscach przekroczone są nawet sześciokrotnie / Jacek Bednarczyk /PAP

Województwo śląskie

Dziś najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Rybniku. Tam rano dopuszczalne normy pyłu zawieszonego przekroczone były prawie dwudziestokrotnie - czyli nawet o dwa tys. procent. W Zabrzu normy przekroczone były 13 razy, a dziesięciokrotne i nieco mniejsze przekroczenia były w Gliwicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Katowicach.

Smog unosi się dziś także nad Beskidami. Dziś w woj. śląskim mamy jedne z największych przekroczeń dopuszczalnych norm w tym roku.

Z powodu alarmu smogowego dziś i jutro kierowcy będą mogli jeździć za darmo pociągami Kolei Śląskich. Muszą mieć jedynie przy sobie dowód rejestracyjny i dokument tożsamości. Bezpłatne przejazdy obowiązują od godziny 10.00 w środę do 23.59 w czwartek.

Z darmowych przejazdów można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, za wyjątkiem przygranicznego odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem. Podczas kontroli biletów należy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować dodatkowo dwie osoby towarzyszące.


Małopolska

W Krakowie normy w niektórych miejscach przekroczone były rano nawet sześciokrotnie. Najgorzej było w Alei Krasińskiego. W powietrzu mieliśmy aż 311 mikrogramów pyłu na metr sześcienny, czyli sześciokrotnie przekroczenie dopuszczalnego poziomu. Podobne wskazania były w Bronowicach. Najlepsza sytuacja - w Prokocimiu, gdzie stacja monitoringu pokazywała 209 mikrogramów, ale to wciąż ponad czterokrotne przekroczenia dopuszczalnych poziomów. Dziś z powodu smogu w Krakowie właściciele samochodów jeżdżą za darmo komunikacją miejską.

>>>TUTAJ ZNAJDZIECIE MAPĘ NIEZALEŻNYCH PYŁOMIERZY W KRAKOWIE I OKOLICY<<<

Łódzkie

W Łódzkiem najgorzej było w Pabianicach. Tam wartość pyłu zawieszonego wyniosła przeszło 730 procent (368 mikrogramów na metr sześcienny). Z kolei w Łodzi w okolicach ul. Gdańskiej normy były przekroczone ponad siedmiokrotnie (364,8 mikrogramów na metr sześcienny), a w pobliżu ul. Kilińskiego - ponad sześciokrotnie (318,6 mikrogramów na metr sześcienny). Także stacja pomiarowa przy Al. Jana Pawła II wykryła przekroczenie pyłu zawieszonego o 620 procent (310 mikrogramów na metr sześcienny). W całym mieście Alert Smogowy określał wskazania dotyczące powietrza jako "bardzo złe". 

Dolny Śląsk


Bardzo zła jakość powietrza także we Wrocławiu. Przy ulicy Wiśniowej normy stężenia pyłu zawieszonego przekroczone były blisko dziesięciokrotnie. Przy ulicy Korzeniowskiego - czternastokrotnie. Smog dusi także mieszkańców Jeleniej Góry, Legnicy, Kłodzka czy Dzierżoniowa. W tych miastach normy stężenia niebezpiecznego pyłu przekroczone są pięciokrotnie.  

Wielkopolska

Bardzo zły stan powietrza również w Wielkopolsce. Szczególnie trudna sytuacja o poranku była w Poznaniu i Kaliszu.

W regionie bardzo zła sytuacja jeśli chodzi o przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 jest w Poznaniu i Kaliszu, zła - w Koninie i Lesznie. O godz. 9 indeks dla pyłu PM10 w stacjach w Poznaniu wynosił 257 i 225 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu - 277 mikrogramów na metr sześcienny - poinformowała Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Od jutrzejszego poranka prędkość wiatru powinna wzrosnąć, temperatura będzie zdecydowanie powyżej zera, dodatkowo spodziewane są opady. Te trzy czynniki wpłyną na poprawę jakości powietrza - mówi Krysiak.

Mazowsze

Na Mazowszu najgorzej rano było w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie - wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak tłumaczy Tomasz Klech z WIOŚ, wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych - wyżu i braku wiatru.

W środę głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli ogrzewanie domów i mieszkań drewnem oraz węglem. Mniejszy wpływ na dzisiejsze zanieczyszczenie ma w za to komunikacja samochodowa. Widać to po centrum Warszawy, gdzie mniejszy ruch samochodów powoduje, że powietrze jest czystsze - mówi Klech.

>>>TUTAJ MOŻECIE ZNALEŹĆ AKTUALNE DANE NT. JAKOŚCI POWIETRZA W CAŁEJ POLSCE<<<

W internecie można na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia w poszczególnych rejonach świata. Dziś o poranku w naszej części Europy - najciężej oddychało się w Rybniku czy Zabrzu. Tam zanieczyszczenie osiągnęło piąty poziom w sześciostopniowej skali (dobry, umiarkowany, niezdrowy dla osób szczególnie wrażliwych, niezdrowy, bardzo niezdrowy, ryzykowny). Mapa jest na bieżąco aktualizowana. TUTAJ ZNAJDZIECIE AKTUALNĄ INFORMACJĘ

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

(mpw)