Donald Tusk wyzywa PiS na wyborczy pojedynek. Premier wezwał liderów list wyborczych Platformy Obywatelskiej, by w przyszłą niedzielę zorganizowali w miastach-stolicach okręgów w wyborach do Parlamentu Europejskiego debaty z kandydatami PiS. Umówmy się ze wszystkimi głównymi oponentami, z tymi którzy nie mają przekonania, że rozmowa i dialog są lepsze od konfliktu - zaapelował szef rządu.

Jestem o tym przekonany, liderzy naszych list usiądą, zaproszą dziennikarzy, poprowadzą debatę ze swoimi głównymi konkurentami. Krzesło na każdego z was będzie czekać (...), gdziekolwiek będziecie gotowi tę rękawicę podjąć - podkreślił Tusk. Nie ma prawa ubiegać się o głosy Polaków ten, kto tchórzy przed debatą - dodał.

Donald Tusk zaapelował również do Zbigniewa Ziobry, który jest "jedynką" PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, by przyjął zaproszenie do debaty, skierowane do niego niedawno przez kandydatkę PO Różę Thun. Panie ministrze, niech pan przed kobietą nie ucieka, niech pan podejmie to wyzwanie tak, jak podejmą to wyzwanie wszyscy liderzy list Platformy - umówmy się tak - wzywał premier.

Podkreślił także, że Platforma Obywatelska przystępuje do kampanii powodowana wiarą, że zgoda jest czymś lepszym niż konflikt. Jak dodał, cały wysiłek kilku pokoleń, zwieńczony dwudziestą rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce i w całym dawnym obozie komunistycznym, miał sens właśnie dlatego, że konflikt obrócił we współpracę, że represje i kłótnie przekształcił w prawdziwą solidarność.

Donald Tusk ocenił również, że dziś ten, kto prowadzi listy Platformy Obywatelskiej, ma szansę poprowadzić Polskę do zwycięstwa w wyborach europejskich. Róża Thun - bezpartyjna, Lena Kolarska-Bobińska, liderka z Lublina - bezpartyjna, Danuta Huebner - bezpartyjna (...) tuż za jej plecami nie-członek Platformy Obywatelskiej, do niedawna wicelider PiS, Paweł Zalewski, który też zrozumiał, że żeby Polskę dzisiaj w Europie prowadzić do zwycięstwa, to trzeba być w tej drużynie - wymieniał Tusk.

Niedzielną konwencją Platforma Obywatelska zainaugurowała małopolską kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.