Bohater olsztyńskiej seksafery promuje miasto. Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski - podejrzany między innymi o gwałt na urzędniczce i molestowanie seksualne - pozostaje prezesem Stowarzyszenia Gmin „Polskie Zamki Gotyckie”. Jego nazwisko figuruje na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Głównym celem instytucji jest promocja miast w regionie Morza Bałtyckiego, w których znajdują się gotyckie zamki. Jednym z takich miast jest właśnie Olsztyn, a Małkowski został prezesem Stowarzyszenia w czasach, gdy był jeszcze prezydentem miasta.

Kiedy w tamtejszym ratuszu wybuchła afera, a Małkowski został najpierw na pół roku aresztowany, a później odwołany w referendum, okazało się, że władze Stowarzyszenia mogą jedynie powierzyć jego obowiązki innej osobie, ale nie mogą zwolnić go ze stanowiska.

Nie mieliśmy takiego rozwiązania w naszym statucie – wyjaśnia reporterowi RMF FM Andrzejowi Piedziewiczowi Izabela Narożniak, dyrektor biura Stowarzyszenia. Nowy prezes będzie mógł pojawić się dopiero po upływie kadencji obecnego, a to już za miesiąc. Co istotne, Małkowski za kierowanie instytucją nie dostawał wynagrodzenia.