Chleb prądnicki z Krakowa o krok od zarejestrowania jako produkt regionalny. Komisja Europejska opublikowała już wniosek w tej sprawie. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie wpłyną żadne zastrzeżenia, nazwa pieczywa zostanie zarejestrowana przez UE jako produkt regionalny.

Wniosek o unijną ochronę chleba prądnickiego zgłosił krakowski mistrz piekarski Antoni Madej, który jest producentem tego pieczywa. Zgodnie z dokumentem, chleb po rejestracji będzie mógł być wypiekany tylko w granicach administracyjnych miasta Krakowa.

Chleb prądnicki na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się już od października 2005 roku. Produkt ten został odtworzony na podstawie wzmianek w literaturze, informacji z Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Prądnika - dzisiejszej dzielnicy Krakowa.

Jest to tradycyjny chleb ciemny, na zakwasie żytnim, przygotowywany zgodnie z tradycyjną recepturą. Szczególną jego cechą jest bardzo duży rozmiar. Chleb wypiekany jest w dwóch kształtach - owalnym (bochenki o wadze 4,5 kg oraz 14 kg) oraz okrągłym (bochenki o wadze ok. 4,5 kg). Dobrze wypieczony utrzymuje świeżość przez kilka tygodni.

Tradycja wypieku tego chleba sięga XV wieku, kiedy to biskup Wojciech Jastrzębiec w 1421 roku nadał część gruntów w Prądniku Białym swemu kucharzowi, zobowiązując go jednocześnie do dostarczania chleba na stół biskupi.