Jeden na dziesięciu użytkowników internetu w Polsce zmienia hasło do swojego konta internetowego raz w miesiącu. Co trzeci robi to tylko raz w roku. To wnioski z badania Fundacji Polski Instytut Cyberbezpieczeństwa.

Jeżeli chcemy być bezpieczni w internecie, powinniśmy zmieniać nasze hasło raz w miesiącu, to minimum. Zmiana hasła raz w roku lub rzadziej sprawia, że nasza bankowość mobilna czy hasła do portali społecznościowych są wystawione na próbę, nawet grup hakerskich, które handlują między sobą danymi - podkreśla Krzysztof Gawkowski, jeden z autorów raportu. Hasła powinny być modyfikowane, zmieniane, tak aby to, którego używamy teraz było inne niż to, którego używaliśmy kilka tygodni temu - dodaje.

Wyniki Barometru Cyberbezpieczeństwa są TUTAJ

Programy antywirusowe rzadko w telefonie

Wyniki badania pokazują zaskakujące zróżnicowanie w zakresie wykorzystywania oprogramowania antywirusowego na różnego typu urządzeniach. W przypadku użytkowników komputerów stacjonarnych z tej formy zabezpieczeń korzysta 89 procent badanych, a tylko 5 procent jednoznacznie udzieliło odpowiedzi negatywnej. Posiadacze telefonów komórkowych są pod tym względem o wiele bardziej nieostrożni. Z oprogramowania antywirusowego korzysta bowiem tylko 6 proc. ankietowanych, 13 procent nie wie, czy ma takie rozwiązanie, a 81 procent jednoznacznie stwierdza, że nie korzysta z takiej formy zabezpieczenia danych - czytamy w raporcie.

250 milionów SMS-ów dziennie

Z szacunków zawartych w raporcie wynika, że Polacy wysyłają około 250 milionów SMS-ów dziennie i poświęcają swoim smartfonom każdej doby około 3 godzin - zarówno na sprawy prywatne, jak i służbowe. W tym ponad półtorej godziny zajmuje przeglądanie portali społecznościowych. 

Z publikacji Global Digital Report wynika, że średnio każdy Polak posiadający dostęp do internetu spędza w nim 5 godzin i 55 minut. 

Autor: Michał Dobrołowicz

Opracowanie: Malwina Zaborowska