Jechał na ostatnie przedwakacyjne posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego. Nie dotarł jednak na miejsce. Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym na trasie Poznań - Świecko. Miał 76 lat.

Do wypadku doszło około godziny 13. Mercedes, którym jechał profesor Geremek, z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem dostawczym Fiatem Ducato. Samochód, którym podróżował europoseł, jechał z Poznania w kierunku zachodniej granicy kraju. Kierowca samochodu, który zderzył się z mercedesem oraz pasażerka z samochodu profesora Geremka trafili do szpitala.

Wspominają Go w Polsce...

To bardzo smutna wiadomość, jestem tym najgłębiej poruszony - powiedział prezydent Lech Kaczyński na wiadomość o śmierci Bronisława Geremka. Jak mówił prezydent dziennikarzom po wylądowaniu w Paryżu, Geremek był jego politycznym przeciwnikiem, ale - podkreślił, że odszedł jeden z głównych twórców Sierpnia'80, polityk bez wątpienia wybitny, mający swoje miejsce w historii.

Był On człowiekiem porozumienia i dialogu. Jego ideą było łączenie ludzi, a nie ich dzielenie, łagodzenie obyczajów oraz studzenie emocji. Polska nauka i polityka straciły wielkiego człowieka, a wielu spośród nas prawdziwego Przyjaciela - tak w specjalnym oświadczeniu wspomina Bronisława Geremka premier Donald Tusk.

To był wielkiej klasy polityk i intelektualista - tak o profesorze Geremku mówi RMF FM Jacek Saryusz Wolski, który przez wiele lat współpracował z nim w Unii Europejskiej:

Trudno jest mi się pogodzić, że nie będziemy już rozmawiać i spierać się - mówi były premier Jerzy Buzek:

Profesor Geremek to była postać niezwyczajna. Przed nim otwierały się drzwi najważniejszych miejsc na świecie - mówi dziennikarzowi RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski:

Bronisław Geremek był najwybitniejszym z nas - ministrów spraw zagranicznych po 1989 roku - wspominał profesor Władysław Bartoszewski, który w 2000 roku zastąpił Bronisława Geremka na stanowisku szefa polskiej dyplomacji:

Bronisław Geremek dzięki swoim kontaktom wprowadzał Polskę do Europy Zachodniej - tak jego polityczną działalność podsumowuje historyk Andrzej Friszke:

...i na świecie

Pamięć Bronisława Geremka uczcili minutą ciszy uczestnicy szczytu w Paryżu. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy nazwał Geremka wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu. Prezydent Włoch w specjalnym oświadczeniu napisał, że stracił drogiego przyjaciela. To był wielki Polak i wielki Europejczyk - mówił z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Zobacz film AFP:

Odszedł wybitny człowiek

Bronisław Geremek z wykształcenia był historykiem, znawcą średniowiecza. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Był także wykładowcą na Sorbonie w Paryżu i kierownikiem tamtejszego Centrum Kultury Polskiej.

W 1950 roku wstąpił do PZPR. Ale osiemnaście lat później na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację wystąpił z partii. To był gest międzynarodowej solidarności - wspomina profesor Bartoszewski:

W latach siedemdziesiątych Geremek był jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej. W stanie wojennym był internowany. Tak wspomina te czasy marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:

W 1983 r. Bronisław Geremek został aresztowany przez władze komunistyczne, które oskarżyły go o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej.

Od 1997 roku przez trzy lata kierował polską dyplomacją. Obejmując stanowisko szefa polskiej dyplomacji Geremek był już znany na świecie. Amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright mówiła o nim bardzo bliski przyjacielpolski skarb narodowy:

W marcu 1999 roku w imieniu rządu Bronisław Geremek podpisał akt akcesji do NATO. Prowadzoną przez siebie politykę zagraniczną określał jako "strategię działania na rzecz wspólnego dobra". Odchodząc ze stanowiska w 2000 roku, tak podsumowywał swoje dokonania:

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 został wybrany europosłem z komitetu Unii Wolności, zdobywając w okręgu warszawskim i wśród Polonii największą liczbę głosów. Był kimś do kogo sięgało się w momentach trudnych - mówi Danuta Huebner, komisarz do spraw rozwoju regionalnego Komisji Europejskiej:

Mimo że najbardziej znany był ze swej politycznej działalności, on sam najbardziej cenił sobie studiowanie historii. Oto jak sam mówił o swej pasji:

Ciepły, uśmiechnięty, otwarty na inne poglądy i wyrozumiały dla młodych - tak wspominają go dziś jego studenci, przyjaciele a nawet ci, którzy nigdy nie spotkali się z nim osobiście:

Profesor Geremek został nagrodzony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. W 2002 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.