W budżecie znalazły się pieniądze na zasiłki, alimenty i składki ZUS za bezrobotnych – dowiedziała się reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Ministerstwo Finansów utworzyło specjalną rezerwę na te cele. Na świadczenia rodzinne zostanie przeznaczona kwota ok. 320 milionów złotych, na składki za bezrobotnych – 185 milionów.

Rezerwę stworzono po grudniowym przeglądzie ksiąg, z pieniędzy, które były zarezerwowane na konkretne cele, a nie zostaną wykorzystane do końca roku. Przykład można znaleźć w samym Ministerstwie Finansów - tam do wykorzystania zostały środki w zakładce "dopłaty do kredytów eksportowych".

Niewykorzystane przez resorty i wojewodów pieniądze trafiły z powrotem do wspólnej puli. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska zabezpieczyła je tak, by zostały przeznaczone właśnie na zasiłki, alimenty i składki zdrowotne za bezrobotnych. Oczywiście na razie to tylko szacunki, bo rzeczywiste potrzeby cały czas się zmieniają. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Witkowicz: