Myśliwce amerykańskich Sił Powietrznych F-22 Raptor wylądowały w bazie w Łasku - poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

"W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców USA. Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji NATO Air Shielding na wschodniej flance Sojuszu" - napisał Błaszczak na Twitterze.

NATO Air Shielding to misja zwiększenia obecności sił powietrznych i obrony przeciwrakietowej włączonych w system kierowania i dowodzenia Sojuszu. W ramach tej operacji Stany Zjednoczone wysłały do Polski sześć myśliwców piątej generacji F-22, które będą stacjonować w Łasku. Amerykanie będą się szkolić z polskimi załogami.

Operacja ma stworzyć tarczę od państw bałtyckich po Morze Czarne, by zwiększyć zdolności do obrony terytorium państw członkowskich NATO, ich ludności i wojsk przed zagrożeniami z powietrza.

F-22 Raptor

F-22 został zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej, samolot do uderzeń bronią powietrze-ziemia i misji rozpoznawczych. To jedne z najnowocześniejszych samolotów tego typu na świecie. 

Raptor został zaprojektowany tak, aby w jak największym stopniu utrudnić jego wykrycie przez radary. 

Pierwsze bojowe zastosowanie uzbrojenia przez F-22 miało miejsce 23 września 2014 roku w walce z tzw. Państwem Islamskim w Syrii.

Maszyny nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu, w związku z czym są one używane wyłącznie przez Siły Powietrzny Stanów Zjednoczonych. 

Maszyny przysłane do Polski należą do 90. Eskadry Myśliwskiej 3. Skrzydła Wing ulokowanej w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.