Jak pisze gazeta, rośnie liczba niepłacących alimenty umieszczanych na ogólnopolskich listach dłużników. Są one prowadzone przez biura informacji gospodarczej. Jednak wpisywanie na czarne listy nie sprawdza się w przypadku dłużników pracujących nielegalnie. Dotyczy to również osób o niskich dochodach, które same korzystają z pomocy społecznej.
Najbardziej skutecznym sposobem odzyskiwania alimentów jest przekazywanie przez gminy do sądów informacji o bezczynności lub opieszałości komornika. Pozytywny skutek przyniosło aż 36 procent takich działań. Na drugim miejscu znalazło się przekazanie komornikowi informacji uzyskanych w trakcie przeprowadzania wywiadu alimentacyjnego z dłużnikiem, a dopiero na trzecim - odebranie mu prawa jazdy.