Firma 4 You Airlines ma czas do końca tygodnia, by skontaktować się z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po tym terminie sprawa firmy sprzedającej tanie bilety lotnicze trafi do organów ścigania - zapowiada UOKiK.

Mimo wielokrotnych próśb ze strony UOKiK, spółka wciąż nie przekazała urzędnikom żadnych wymaganych przez nich informacji o swojej działalności. W każdym postępowaniu Prezes UOKiK może zwrócić się do prokuratury z prośbą o dokonanie analizy sprawy pod kątem możliwości popełnienia przez Przedsiębiorcę przestępstwa, w szczególności przestępstwa oszustwa w rozumieniu art. 286 Kodeksu Karnego. Wobec dochodzących z rynku i od innych instytucji informacji oraz braku wyjaśnień od przedsiębiorcy rozważamy taką możliwość. Urząd może także ukarać przedsiębiorcę za nieudzielenie informacji - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Tymczasem fakt, że 4YouAirlines nie komunikuje się z UOKiK działa tylko na niekorzyść spółki, bo można podejrzewać, że zarząd ma coś do ukrycia. Na razie nie prowadzimy postępowania przeciwko spółce, ale mamy podejrzenia, że może dochodzić do wprowadzania klientów w błąd. Sprawdzamy czy spółka ma odpowiednie pozwolenia, jednak tak naprawdę już wiemy, że ich nie ma, bo jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego - dodaje Cieloch.

Te informacje potwierdza Marta Chylińska z ULC: W tej chwili spółka stara się o certyfikat AOC. Zwróciła się do urzędu o to, by był on wydany na nowych przepisach. Te wejdą w życie 28 października. Jednak by zostać przewoźnikiem trzeba zwrócić się też o wydanie koncesji, czego spółka do tej pory nie zrobiła. Dlatego też szanse by spółka została przewoźnikiem lotniczym przed 3 listopada, na kiedy zaplanowano pierwsze loty, są nierealne.

Na razie spółka działa jako pośrednik handlujący "pakietami turystycznymi". Nie posiada też własnych samolotów. Pierwsze loty mają odbywać się czarterowanymi samolotami. Na pytanie, czy UOKiK odradza zakup biletów oferowanych przez 4 You Airlines, Małgorzata Cieloch odpowiada: Wstrzemięźliwość będzie tu mile widziana, przynajmniej do wyjaśnienia sytuacji jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju pozwolenia wydawane przez ULC. Albo przynajmniej do wyjaśnienia przez nas z jakim podmiotem mamy do czynienia.