Dziś po raz 27. gra dziś Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to "Pomaganie jest dziecinnie proste". Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do placówek trafić mają m.in. rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy. Do tej pory zebrano już ponad 48,5 mln złotych.


WOŚP można wesprzeć m.in. wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy. Na internautów czeka też wiele aukcji charytatywnych. Inna forma wsparcia to wysyłanie SMS-ów i płatności online. O innych formach wsparcia WOŚP możecie przeczytać tutaj. 

Zbiórce towarzyszyć będą koncerty, happeningi i inne wydarzenia organizowane przez sztaby.

W całej Polsce pieniądze zbiera dziś 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP. Każdy wolontariusz przede wszystkim ma ze sobą identyfikator - dokument uprawniający go do udziału w zbiórce - tłumaczył w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem rzecznik prasowy WOŚP, Krzysztof Dobies. Na tym identyfikatorze są dane wolontariusza, numer, adres i określenie sztabu, w którym będzie się rozliczał. Oprócz identyfikatora każdy wolontariusz ma również skarbonkę tekturową. Na tej skarbonce musi być napisany numer taki sam jak na identyfikatorze wolontariusza - dodał. 

Owsiak: Mamy tyle, ile nam dają ludzie


Jesteśmy, i żaden troll internetowy tego nie zmieni, i żaden hejt tego nie podważy. My Polacy lubimy sobie pomagać nawzajem. Robimy to w sposób cudowny, fantastyczny - mówił na piątkowej konferencji prasowej Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Nie chcemy się z nikim ścigać, konkurować, mówić, w czym jesteśmy lepsi, że mamy więcej możliwości. Mamy tyle, ile nam dają ludzie. Chcemy, aby 27. finał miał taki przekaz, że łączy nas ogromna chęć pomagania innym, jeżeli się komuś to nie podoba, niech nam po prostu nie przeszkadza - tłumaczył. 

Jak podkreślał Owsiak, Orkiestra będzie grała wszędzie, gdzie są Polacy. Główny koncert WOŚP zacznie się w Warszawie na placu Defilad o godzinie 14.30, a zakończy się o 22.00.


Brudziński w RMF FM: Możecie liczyć na pomoc i życzliwość

O 27. finał WOŚP pytany był wczoraj Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM - minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Życzę wszystkim uczestnikom (...), przede wszystkim wolontariuszom, bezpiecznej kwesty, życzę bezpiecznej i spokojnej również zabawy, bo towarzyszy temu zabawa. Rolą funkcjonariuszy jest zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Zapewniam, że jak co roku, możecie liczyć - wszyscy uczestnicy WOŚP - na profesjonalną pomoc i życzliwość polskich policjantów, strażaków i innych służb - mówił. Czasami pojawiają się jakieś aberracyjne zarzuty, że ja czy inni politycy zakazali funkcjonariuszom angażowania się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocyzauważył. 
Opracowanie:


Maciej Nycz