RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Były SS-man z Auschwitz zachował rentę

Publikacja: Piątek, 7 lipca (11:12) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Były strażnik z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau będzie nadal otrzymywał rentę wypłacaną ofiarom wojny. 83-letni mężczyzna wygrał w Federalnym Sądzie Pracy w Kassel proces o przywrócenie mu odebranych świadczeń – pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W latach 1942-1945 mężczyzna służył w oddziałach wartowniczych SS w obozie Auschwitz. Potem walczył na froncie. gdzie stracił prawe oko.

Sędziowie orzekli, że były esesman „sprzeniewierzył się co prawda - z obiektywnego punktu widzenia - zasadom humanitarnym, jednak subiektywnie nie można wykluczyć, że działał na rozkaz pod przymusem”.

Wnioskodawca tłumaczył, że pomimo konfliktu sumienia tylko dwa razy starał się o przeniesienie z obozu na front, ponieważ przełożeni wyjaśnili mu, że takie starania nie mają żadnych szans na powodzenie.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: