Przy Bramie Portowej w Szczecinie stanął pomnik powielacza. Odsłonięto go z okazji 25-lecia powstania ruchu Wolność i Pokój. Urządzenie jest zatopione w szkle, które stoi na niewielkim postumencie. Jak głoszą słowa na płótnie imitującym drukowany przez powielacz papier odegrało ono "nieocenioną rolę w demontażu komunizmu".

Pomnik zaprojektowała Dorota Tołoczko-Femerling. Jest to oryginalny powielacz z lat 80., Na płótnie imitującym papier wychodzący z maszyny przechodnie mogą dowiedzieć się czym był Ruch WiP, czym był sam powielacz  i jaką rolę odegrał w walce opozycji o wolność. Pomnik stanął w Szczecinie, bo w tym mieście rozpoczęła się historia ruchu Wolność i Pokój.  

WiP powstał w 1985 r. po proteście w obronie Marka Adamkiewicza, który w grudniu 1984 r. został skazany na dwa i pół roku więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej mówiącej m.in. o wierności blokowi komunistycznemu. Decyzja o powołaniu ruchu pokojowego zapadła w marcu 1985 r. w kościele w Podkowie Leśnej podczas głodówki w obronie Adamkiewicza, a sam ruch ostatecznie powstał 14 kwietnia 1985 r. w Krakowie.