Pierwszych sześciu podwykonawców upadłej firmy Poldim, która budowała jeden z odcinków autostrady A4 w Małopolsce, otrzymało od GDDKiA zawiadomienia o przyznaniu zaliczek na poczet niespłaconych należności za wykonane usługi. Do tej pory wnioski o wypłatę zaliczek złożyło około 60 firm, których roszczenia przekraczają w sumie 6 mln zł.

Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Jacek Gryga, firmom tym w najbliższych dniach zostaną wypłacone na konta zaliczki w wysokości 50 proc. należności. Pozostałe pieniądze otrzymają po zakończeniu procedur sądowych związanych z ogłoszoną upadłością likwidacyjną firmy Poldim.

Wypłatę pieniędzy firmom podwykonawczym, które nie otrzymały zapłaty za pracę przy budowie dróg i autostrad umożliwia ustawa z 28 czerwca 2012 roku o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Poszkodowani mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Ten z kolei będzie dochodził pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili.

W Małopolsce podwykonawcy zostali poszkodowani przez tarnowską firmę budowlaną Poldim, która była jednym z uczestników konsorcjum budującego odcinek autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami. W czerwcu tego roku tarnowski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki.