Największą w Polsce wytwórnię amfetaminy zlikwidowali w Bydgoszczy policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Mieściła się w domu jednorodzinnym. Tymczasem pod Wrocławiem plantatorzy konopii indyjskich urządzili nowoczesną hodowlę w budynku poniemieckim

Wytwórnia działała na zlecenie trójmiejskich i warszawskich gangów, które potem wysyłały gotowy towar do Niemiec, i Szwecji - dowiedziała się sieć RMF. Policjanci zatrzymali trzy osoby, które podejrzewają o to, że wyprodukowały i sprzedały narkotyk o czarnorynkowej wartości miliona dolarów.

Odkryta w Bydgoszczy największa w Polsce wytwórnia amfetaminy pracowała od kilku lat. Niewykluczone, że to właśnie walka o kontrolę produkcji i czerpanie z niej zysków była przyczyną licznych ostatnio strzelanin w Bydgoszczy. Fabrykę odkryto w piwnicy domu jednorodzinnego. Mogła wytwarzać imponującą ilość 100 kilogramów amfetaminy miesięczne.

Gangsterzy celowo ulokowali fabrykę na neutralnym terenie poza Warszawą czy Gdańskiem, by uniknąć niepotrzebnej, gangsterskiej wojny - tak przynajmniej uważają policjanci z Centralnego Biura Śledczego, którzy prowadzili tę sprawę od kilkunastu miesięcy.

Tymczasem na drugim końcu Polski w okolicach Wrocławia, policjanci zlikwidowali profesjonalną plantację konopii indyjskich, z których produkuje się marihuanę. Plantatorzy wykorzystali pod uprawę stary poniemiecki budynek, w którym zamontowali urządzenia kontrolujące na przykład wilgotność powietrza.

Największe odkryte do tej pory laboratorium produkujące ten rodzaj narkotyku znaleziono we wrześniu w podwarszawskiej Woli Karczewskiej. Należało do gangu wołomińskiego. Mówiło się o nim wtedy, że to największa w Europie a być może na świecie fabryka amfetaminy. Jeśli odkryta w Bydgoszczy wytwórnia jest większa - będzie to kolejny niechlubny polski rekord.

Od dawna wiadomo, że nasz kraj jest potentatem w wytwarzaniu amfetaminy, które później jest eksportowana przez przestępców za granicę. Polska amfetamina cieszy się na Zachodzie ogromnym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że jest bardzo dobrej jakości. Tajemnicą poliszynela jest, że przestępcy zatrudniają do produkcji wysokiej klasy specjalistów, których nie zadowalają niskie zarobki na

uczelniach.

Wiadomości RMF FM 10:45

Ostatnia zmiana 11:45, 12:45