Ponad jedna trzecia Polaków obawia się dziś utraty pracy. Prawie jedna piąta nie jest pewna swojej sytuacji - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej". Świadomość, że państwo nie może dać sobie rady z bezrobociem budzi w nas lęk przed brakiem pracy - uważają socjologowie.

Ludzie w wieku od 25 do 39 lat najbardziej lękają się o swoją pracę. Mniej niepokoi się młodzież (18-24 lata). "Niedobrze, że obawy takie mają ludzie w wieku pełnej gotowości do pracy" - uważa socjolog pracy Wiesława Kozek, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. "Ich lęk może wynikać z tego, że mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, rodziny na utrzymaniu, kredyty do spłacenia, i utrata pracy to dla nich poważny cios” - uważa socjolog. Młodzież mniej obawia się utraty pracy gdyż traktuje ją jako okazję do zdobycia doświadczenia i okres próby.

Lęk przed utratą pracy odczuwa co druga osoba z wykształceniem zawodowym i pochodząca z rodziny, w której dochód na jedną osobę jest stosunkowo niski - wznosi 300-400 zł. O zatrudnienie obawia się sześciu z dziesięciu pracowników przedsiębiorstw państwowych i tyle samo zatrudnionych firmach prywatnych. Dużo bezpieczniej czują się pracownicy sfery budżetowej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie.

03:30