Burze, którym miejscami będą towarzyszyć grad, silne opady deszczu oraz porywy wiatru, wystąpią w całej zachodniej części Polski oraz części południa. Ostrzeżenia IMGW obowiązują do godz. 23. Najsilniej zagrzmi w trzech województwach i właśnie do ich mieszkańców Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty.

Nawałnice nad Polską. Ostrzeżenia IMGW i alerty RCB

Uwaga! Dziś (27.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - takie powiadomienia otrzymali mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i części dolnośląskiego. Właśnie dla tych regionów IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Z kolei alerty pierwszego stopnia obowiązują w pasie od Słupska, przez Chojnice, Poznań, Leszno, Legnicę, Jelenią Górę, Wrocław, Opole, Katowice, po Nowy Targ i Szczawnicę.

Gdzie jest burza?

Obecnie burze trwają na zachodzie - pas od Świnoujścia, przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, aż po powiaty żarski i żagański) i południowym zachodzie Polski (Legnica, Wrocław, Wałbrzych oraz powiaty: legnicki, średzki, wrocławski, jaworski, świdnicki, wałbrzyski, dzierżoniowski, oławski, strzeliński, brzeski, nyski, ząbkowicki i kłodzki).

W rejonie Sobótki, Kątów Wrocławskich, Niemczy, Otmuchowa i Nysy rozwijają się burze, którym towarzyszą intensywne/nawalne opady deszczu o natężeniu 5-10 mm/10 min, punktowo do 15-20 mm/10 min, dając godzinną sumę opadów rzędu 15-30 mm/h. Lokalnie występują opady gradu o średnicy do 2-3 cm – poinformowali przedstawiciele IMGW.

Opracowanie: