Zniknie obowiązek przechowywania przez lata papierowych paragonów, jeśli przedsiębiorcy kupią nowe kasy fiskalne, pozwalające na elektroniczny zapis kopii paragonów - kusi resort finansów w przygotowywanym właśnie projekcie ustawy. Jak się jednak okazuje, nowa propozycja wcale nie jest tak korzystna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przedsiębiorcy od lat narzekają, że obowiązek przechowywania paragonów jest uciążliwy, bo trzeba to robić przez pięć lat. Te z kolei blakną po kilku miesiącach a poza tym zajmują bardzo dużo miejsca. Dlatego resort finansów chce im pójść na rękę. Żeby jednak móc skorzystać z formy elektronicznej, każdy kto się na to zdecyduje, musi kupić nową kasę fiskalną z zapisem kopii.

Problem jednak w tym, że firma, która zdecyduje się na zakup nowej kasy, nie będzie mogła skorzystać z ulgi, jaka normalnie przysługuje przy tego typu zakupach. Inaczej się tego nie da zrobić ze względu na to, żeby można było elektronicznie rejestrować, kasa musi mieć odpowiednie parametry - tłumaczy rzecznik resortu Jakub Lutyk. Można się więc spodziewać, że duża część przedsiębiorców zostanie jednak przy starym i niezbyt lubianym systemie.