Z rządowego programu ocieplania szkół zrobił się program ocieplania budynków publicznych. Najważniejszy w tej zmianie jest punkt mówiący o tym, że budynki szkolne nie będą traktowane priorytetowo.

O pieniądze będą się mogli starać właściciele wszystkich budynków użyteczności publicznej, czyli nie tylko szkół, ale też szpitali, urzędów, przedszkoli, domów dziecka czy kościołów. W większości przypadków to samorządy, choć nie zawsze.

Nie będzie można dostać pieniędzy na docieplenie jednej szkoły czy wymianę okien w jednym przedszkolu. O środki mogą się starać tylko ci, którzy opracują pogram modernizacji wielu budynków wart co najmniej 10 milionów złotych. Jeśli dana gmina nie ma takich potrzeb, może napisać program wspólnie z sąsiednią.

Konkurs rusza 26 marca. Do podziału jest 900 milionów złotych. Ma to starczyć na docieplenie 1000 budynków. W sumie do końca 2014 roku na termomodernizację Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma przeznaczyć nawet 3 miliardy złotych.
Szkoły nie będą w żaden sposób traktowane szczególnie. Pieniądze mają być przyznawane tym projektom, które będą najbardziej ekologiczne.