W mijającym tygodniu na krajowych stacjach benzynowych wyraźnie podrożał autogaz: za litr LPG płacimy średnio 1,92 zł. Z kolei litr benzyny 95 symbolicznie staniał o 1 grosz i kosztuje średnio 4,65 zł. Za ropę naftową trzeba zapłacić średnio 4,68 zł.

Jak przekonują analitycy, można się spodziewać, że w nadchodzącym tygodniu ceny będą nieznacznie wzrastać. Na przykład dla Pb98 spodziewany przedział wyniesie 4,86-4,96 zł za litr. Bardzo zbliżone wartościowo są przedziały prognozowane dla średniej ceny Pb95 i ON i wynosić mają odpowiednio 4,65-4,76 zł za litr i 4,69-4,77 zł za litr. W przypadku cen gazu płynnego przed nami zapewne kolejny akord zwyżek. Przedział cen zamykałby się w przedziale 1,91-2,02 zł za litr. Na wielu stacjach ceny litra LPG powyżej 2 zł nie powinny nas, niestety, dziwić - dodali.

Tymczasem analityk BM Reflex Rafał Zywert uważa, że "w pewnym stopniu możemy liczyć na kolejne symboliczne obniżki cen na stacjach". Hurtowe ceny benzyny oraz diesla spadły w mijającym tygodniu odpowiednio 5 groszy za litr i 6 groszy za litr netto - dodaje.

W dalszym ciągu za litr benzyny i diesla płacimy obecnie blisko 70 groszy mniej niż przed rokiem. Przed nami natomiast sezonowa zmiana relacji cen benzyny i diesla. W hurcie benzyna jest już blisko 10 gr za litr droższa od diesla - dodał.

Zmiany w cenach hurtowych są jednoznacznie spadkowe. Ruch cen w dół dla benzyn jest jednak znacznie mniejszy niż dla oleju napędowego. Od ubiegłego tygodnia zmiany na Pb95 wyniosły około 25 złotych - średnia cena tego paliwa to 3 tys. 701 zł za metr sześcienny. Średnia cena paliwa do silników wysokoprężnych to 3 tys. 608 zł za metr sześcienny - to aż o blisko 70 zł mniej niż w minioną sobotę - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrol.pl

(md)