Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu.

Nie można, bo takie są przepisy i już. Ordynacja podatkowa i Ustawa o Finansach Publicznych mówią, że poniżej ustalonej kwoty zwrot podatku może nastąpić wyłącznie w kasie urzędu skarbowego – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik prasowy lubelskiej Izby Skarbowej. Nie my ustalamy przepisy. Musimy się do nich stosować - dodaje.

Średnia nadpłata w zeszłym roku w największym lubelskim I Urzędzie Skarbowym wyniosła 2,5 zł. Są osoby, które i po złotówkę, czy dwa zgłaszają się, ale rzeczywiście nie wszyscy odbierają te kwoty - przyznaje Szpakowska. Ile osób nie odebrało? Takich danych nikt nie zbiera. O kwotach nie możemy mówić, bo trzeba by zaangażować sztab ludzi, żeby te dane wybrać z naszych systemów księgowych - dodaje.

Można domniemywać, że sporo osób nie wie, że sprawa tak wygląda. Myślałem, że pieniądze przychodzą po prostu na konto, które jest zgłoszone w US – przyznaje zaskoczony mieszkaniec Lublina. Po 3 złote nie będę jechał do urzędu. Ja nie zbiednieję, bo to szkoda zachodu - zaznacza. Pytanie jak dużą kwotę z tego nazbierają w skali kraju, że ludzie nie odbiorą z tych samych powodów co ja? Jak ktoś im zalega na kilka złotych, to oni nie odpuszczą i jeszcze odsetki nałożą. - pyta.

Teoretycznie pieniądze nie przepadają, bo są księgowane jako nasza nadpłata. Możemy je odliczyć od należnego w ciągu roku podatku lub w następnym roku wpłacić o tę kwotę mniej. Teoretycznie tak. W praktyce za rok mało kto pamięta, że nadpłatę miał. Większość osób pracuje na etatach i zaliczki na podatek dochodowy wpłacają za nich pracodawcy. A wystarczyłoby znowelizować przepisy dając możliwość wysyłania nadpłaty na konto niezależnie od kwoty.