W czwartek odbyła się specjalna akcja RMF FM "Polski Ład - Rozwiewamy wątpliwości". Stworzyliśmy zespół ekspertów złożony z urzędników Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej.

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie? Co zmieni się w deklaracji PIT-2? To tylko niektóre z pytań, które zadawaliście naszym ekspertom z Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zainteresowanie było ogromne, telefony dzwoniły co chwilę. Część osób zdecydowała się napisać maila. Odpowiedzi na nie znajdziecie poniżej.

"Sukces" - jednym słowem podsumowała wspólną akcję z RMF FM prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

"To utwierdza nas w przekonaniu, że radio ma ogromną siłę sprawczą, jeżeli chodzi o edukowanie i informowanie" - stwierdziła. 

I dodała, że najwięcej pytań dotyczyło obliczania składki zdrowotnej, wspólnego rozliczania małżonków w kontekście ulgi dla klasy średniej i spraw emerytów. 

Polski Ład. Kalkulator ZUS

Dla przedsiębiorców ZUS przygotował specjalny kalkulator Polskiego Ładu.

On jest dedykowany właśnie przedsiębiorcom, ponieważ dla nich przepisy wprowadzają dość skomplikowane różne podstawy wymiaru i ten kalkulator pozwoli każdemu przedsiębiorcy ustalić, ile on ma odprowadzić składki zdrowotnej - mówiła prezes ZUS-u, Gertruda Uścińska.

Kalkulator Polskiego Ładu znajdziesz na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych>>>>

Do naszych ekspertów głównie dzwonili przedsiębiorcy, którzy chccieli wiedzieć, jak naliczyć składkę zdrowotną pracownikom. Pytali także o opodatkowanie przychodów czy o diety w delegacjach.

Dzwonili też pracownicy, którzy głównie pytali o ulgę dla klasy średniej.

Polski Ład. Pytania i odpowiedzi

Wiele pytań nasi eksperci dostali drogą mailową na adres fakty@rmf.fm. Najczęściej powtarzały się te dotyczące sposobu rozliczenia rodziców samotnie wychowujących dzieci, PIT-0, a także wątpliwości związanych z emeryturami.

Cytat

Jestem wdową samotnie wychowującą 12-letnią córkę. Na córkę otrzymuję rentę rodzinną w wysokości ok 1 300 brutto. Oprócz tego, ja pracuję na pełen etat i otrzymuję wynagrodzenie ok. 4 100 brutto. Co mam zrobić, aby w przyszłym roku, przy rozliczeniu PIT za 2022 r nie musieć dopłacać podatku?
Zapytała Słuchaczka Anna.

Odpowiada Anna Turek, ekspert skarbowy Krajowej Administracji Skarbowej:

Dla osób samotnie wychowujących dzieci w Polskim Ładzie przewidziano nowy sposób rozliczeń. Jest to ulga 1 500 złotych odliczona od podatku, nie jak do tej pory - dzielenie dochodów na pół i rozliczanie tak, jak z mężem czy żoną. W tym momencie jest to odliczenie od podatku 1 500 złotych i to spowoduje, że będzie podatek pomniejszony o tę kwotę.

W praktyce podatnik otrzyma zwrot podatku w wysokości 1 500 złotych, jeżeli tyle lub więcej podatku zostało zapłacone. Jeżeli mniej, zwrot będzie do wysokości pobranego podatku.

Zarobki w wysokości 4 100 zł nie uprawniają do korzystania z ulgi dla klasy średniej. 5 701 zł to jest dolny próg. Taka osoba nic nie traci. Dodatkowo jest ulga na dzieci, więc składki społeczne i zdrowotne można odliczyć, korzystając dodatkowo z ulgi na dzieci.

Cytat

Mój dochód to 3 010 zł brutto. W marcu otrzymuję "trzynastkę" co da mi ok 6 000 zł brutto w tym miesiącu. Czy to prawda, że jeżeli wniosku o nienaliczanie ulgi nie złożę, to będę miała potrącaną co miesiąc część wynagrodzenia?
Zapytał Słuchacz Józef.

Odpowiada Anna Turek, ekspert skarbowy Krajowej Administracji Skarbowej:

Przy uldze dla klasy średniej zasada jest taka, że rozpoczynamy jej naliczanie w momencie, kiedy przekroczymy próg przychodowy 5 701 złotych brutto miesięcznie. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona, pracodawca ma obowiązek - na mocy ustawy - naliczenia ulgi dla klasy średniej, jeżeli nie złożymy wcześniej wniosku o jej rezygnację.

Jeżeli złożymy wniosek o rezygnację, to ta ulga nie będzie naliczana w ogóle.

Nawiązując do pytania - nie będzie to naliczane co miesiąc, tylko w tych miesiącach, gdzie to wynagrodzenie będzie wyższe niż 5 701 złotych. Jeżeli wynagrodzenie w pozostałych miesiącach będzie niższe w tych miesiącach ulga nie będzie naliczana.

Cytat

Dzień dobry, pracownik zatrudniony od 02.01.2021 r. na umowę o pracę ma przyznaną rentę z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem od 01.01.2017 r. (decyzja z 27.02.2017 r.) Renta przyznana na stałe. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 65 lat w październiku 2021 r. Pozostaje w ciągłym zatrudnieniu. Czy może skorzystać z PIT 0 dla seniorów w 2022 r.? Czy należy potrącić składkę zdrowotną pomimo podatku 0 zł?
pyta Słuchacz.

Odpowiada pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

W takiej sytuacji nie można skorzystać z PIT-0, bo to dotyczy tylko osób, które osiągnęły wiek emerytalny, natomiast nie otrzymują żadnych świadczeń ZUS. Czyli: albo nie otrzymuje albo ma przyznane świadczenie, ale zawieszone na własny wniosek.

W tym przypadku rencista rozlicza się tak, jak pozostali podatnicy. Jeżeli osiąga przychód może skorzystać z ulgi dla klasy średniej, gdzie próg obowiązuje od 68 412 złotych brutto do 133 692 złotych. Ta osoba powinna się zmieścić w tym progu - tzn. nie może mieć  ani złotówki mniej ani więcej, żeby skorzystać z ulgi. 

Cytat

Jesteśmy Urzędem Gminy. W styczniu wypłaciliśmy 13-stki, przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia według zasad Polski Ład. Moje pytanie: czy 13-stka powinna być przeliczana wg starych zasad tak, aby pracownik nie stracił na wypłacie w stosunku do grudnia? Czy takie przeliczanie wynagrodzeń dotyczy tylko wypłat wynagrodzeń czy też każdych wypłat w miesiącu np. nagród, premii?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają:

Przeliczenie wynagrodzeń dotyczy wszystkich wypłat w miesiącu.

Cytat

Chciałam się dowiedzieć, jak wygląda sprawa składek do Zusu - emerytalnych zdrowotnych itd. Mam 24 lata i planuję otworzyć JDG na ryczałcie 8,5%. Czytałam, że niektóre składki są dobrowolne, niektóre obowiązkowe, że jest możliwość skorzystania na początku z niepłacenia Zusu, albo też pomniejszonego. Jednak kompletnie się pogubiłam. Czy mogłabym prosić o wytłumaczenie mi jak to wygląda? Miałabym też pytanie, co mi dają te składki, ponieważ np. czytałam, że jest składka chorobowa. Czy to znaczy, że w momencie zachorowania mogę skorzystać z świadczenia chorobowego? Chciałabym też wiedzieć jakie są koszty składek. Czy są to stałe kwoty, czy też może liczone w zależności od dochodu?
Natalia

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowy oraz wypadkowemu.

Do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Ponadto jest obejmowana obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wysokość składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń jest stała i wynosi odpowiednio:

  • na ubezpieczenie emerytalne - 19,52%,
  • na ubezpieczenie rentowe - 8%,
  • na ubezpieczenie chorobowe - 2,45%,
  • na ubezpieczenie wypadkowe - 1,67% (dla osób prowadzących indywidualną działalność),
  • na ubezpieczenie zdrowotne - 9%.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie uzależniona od uzyskiwanych przychodów z działalności gospodarczej.

Miesięczną podstawę wymiaru tej składki stanowi:

  • 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku ewidencjonowanym osiągnięte od początku roku kalendarzowego, nie przekroczyły 60.000 zł,
  • 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku ewidencjonowanym, przekroczyły 60.000 zł i nie przekroczyły 300.000 zł,
  • 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku ewidencjonowanym, przekroczyły 300.000 zł.

Jeśli chodzi o ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne, to osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z nich ("ulga na start", "preferencyjne składki", "mały ZUS plus") pod warunkiem, że spełni warunki określone w przepisach. Więcej informacji w tym zakresie dowie się Pani z informatorów/poradników ZUS:

https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Ulotka_Masz+Wyb%C3%B3r.pdf/4db53585-b88d-7cea-11f3-674517bc4b7d

https://www.zus.pl/documents/10182/167567/Poradnik_pozarolnicza_dzialalnosc/253af031-8550-40d2-b261-29e5fe81769c

Cytat

Moje pytanie dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, podatek liniowy. Czy składki za styczeń 2022r. płatne w lutym 2022 rozliczam tak samo jak te co płacone były w styczniu 2022 za grudzień 2021?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Nie, osoby stosujące zasady ogólne opłacają składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. od podstawy wymiaru wynoszącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2021 r. włącznie z wypłatami z zysku. Wysokość składki będzie znana po ogłoszeniu przez GUS wysokości tego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Cytat

Czy mając tylko profil zaufany ( nie podpis kwalifikowany) można będzie wysyłać deklaracje o dochodach do zus i kiedy trzeba wysłać pierwszą? Gdzie znaleźć odpowiednie druki i instrukcję wypełnienia? Czy trzeba zgłosić się osobiście do placówki zusu, żeby wypełnić jakieś nowe dokumenty czy deklaracje?
Beata

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Jeśli chodzi o przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS to można skorzystać z udostępnionych przez Zakład programów Płatnik i ePłatnik (poprzez platformę ZUS PUE). Informacja o uzyskiwanych dochodach (wymagana w odniesieniu do osób objętych ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) będzie wykazywana na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA - od stycznia nastąpiła zmiana wzoru tego dokumentu. Termin na rozliczenie i opłacenie składek za styczeń 2022 r. upływa 20 lutego, w przypadku osób fizycznych prowadzących działalności gospodarczą. Informacje o zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych można znaleźć w dedykowanych poradnikach dostępnych na stronie internetowej ZUS.  

Cytat

W związku z Polskim Ładem, mam pytanie dotyczące rozliczenia PIT za 2022 wspólnie z małżonkiem. Jedno z małżonków ma zarobki roczne mieszczące się w przedziale ulgi dla klasy średniej (pomiędzy 68 412 zł brutto a 133 692 zł brutto), a drugie z małżonków zarabia rocznie ponad górny limit, zatem nie dotyczy go ulga dla klasy średniej. Oboje decydują się rozliczyć wspólnie PIT za 2022 rok. Po zsumowaniu oraz podziale na dwa kwota ich zarobków nadal przekracza limit 133 692 zł brutto. Czy oznacza to, że małżonek, który był indywidualnie w przedziale ulgi, również traci do niej prawo? Oboje zatem nie mają prawa do ulgi i małżonek, który z ulgi nie wypisał się w ciągu roku, będzie ją musiał zwrócić ją przy rozliczeniu rocznym PIT? Przykład: Anna i Jan pracują na umowie o pracę. Anna zarabia rocznie 100.000 zł brutto, Jan zarabia 200.000 zł. Indywidualnie Anna mieści się w przedziale ulgi dla klasy średniej, Jan nie. Anna i Jan rozliczają PIT wspólnie i mają 300.000 zł/2= 150.000 zł brutto. Wspólnie przekraczają próg górny ulgi dla klasy średniej: 133.692 złotych. Czy Anna traci prawo do ulgi dla klasy średniej i musi ją zwrócić?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

W Państwa przypadku, niezależnie od tego, czy rozliczycie się wspólnie czy oddzielnie, macie prawo do jednej UDKŚ.

Cytat

Bardzo proszę o pomoc w sprawie emeryta pobierającego emeryturę i pracującego na pełnym etacie. Jakie są wyliczenia wynagrodzenia, gdyż w nowym ładzie traci ok 250 zł. I jakie są wytyczne aby emeryt pracujący nie stracił na wynagrodzeniu. Emerytura brutto ok 2600,00 zł + Płaca brutto 3400,00 zł.
Anna

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Dla osób pobierających świadczenie emerytalne w kwocie 2 600 zł miesięcznie zasady obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, obowiązujących od 1.01.2022 r. (Polski Ład) są korzystniejsze niż zasady obliczania tej zaliczki obowiązujące na dzień 31.01.2021 r.

Świadczenie emerytalne - zasady obliczania miesięcznych zaliczek

 według nowych zasad (Polski Ład)według zasad obowiązujących na 31.12.2021 r.
kwota świadczenia brutto2 600 zł2 600,00 zł
zaliczka na podatek obliczona17,00 zł196,00 zł
składka zdrowotna234,00 zł234,00 zł
kwota do wypłaty2 349,00 zł2 170,00 zł

Zasady wprowadzone Polskim Ładem w przypadku Pana emerytury są korzystniejsze niż zasady obowiązujące na 31.12.2021 r.                        

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie - informujemy, że na stronie Ministerstwa Finansów dostępny jest kalkulator wynagrodzeń, przy pomocy którego może Pan sprawdzić kwotę netto wynagrodzenia według zasad obowiązujących w roku 2021 oraz od 1 stycznia 2022 r.   

Pracodawca ma obowiązek obliczyć zaliczkę na podatek według tych zasad, które będą korzystniejsze dla pracownika.

Cytat

Pracuje na półtorej etatu, na umowę o pracę, mój miesięczny dochód to koło 5800 brutto, czy powinnam napisać do pracodawcy o nieobejmowanie mnie ulga dla klasy średniej? PIT2 mam złożony tylko u jednego pracodawcy.

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Pani miesięczny dochód mieści się w dolnej granicy dochodu uprawniającego do stosowania ulgi dla klasy średniej. Decyzja o skorzystaniu z tej ulgi średniej leży po Pani stronie. Przy podejmowaniu decyzji należy sprawdzić, czy roczny dochód mieści się w przedziale 68 412 zł -133 692 zł.

Jeżeli te warunki Pani spełnia, to nie składa Pani wniosku, a pracodawca z mocy ustawy zastosuje ulgę. Może też Pani skorzystać z ulgi dopiero w rozliczeniu rocznym.

Cytat

Jak będzie wyglądało rozliczenie roczne jeśli skorzystam z UKŚ i w skali roku wypadnę z przedziału, w którym przysługuje ta ulga, a będę chciała rozliczyć się rocznie ze współmałżonkiem?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Jeżeli ½ kwoty łącznych Państwa dochodów będzie mieściła się w przedziale UDKŚ, ulga się Państwu należy. Jeżeli przekroczy dopuszczalny próg, będzie trzeba zwrócić ulgę.

Cytat

mój dochód to 3010 zł brutto. W marcu otrzymuję "trzynastkę" co da mi ok 6000 zł brutto w tym miesiącu. Czy to prawda, że jeżeli wniosku o nienaliczanie ulgi nie złożę, to będę miała potrącaną co miesiąc część wynagrodzenia?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Pani miesięczny dochód nie uprawnia do zastosowania ulgi dla klasy średniej. Jeżeli nie złoży Pani wniosku o niestosowanie UDKŚ, to pracodawca w miesiącu, w którym pani świadczenie będzie wyższe niż 5700 zł zastosuje UDKŚ. Natomiast w rocznym rozliczeniu, jeżeli dochód będzie niższy niż  68 412 zł, będzie Pani zobowiązana do zwrotu tej ulgi. Jeżeli Pani złoży wniosek o niestosowanie UDKŚ, to pracodawca nie będzie stosował UDKŚ.

 

Cytat

Próbuję się dowiedzieć, czy obejmie mnie i męża ulga dla klasy średniej, ale dostępne wyjaśnienia nie odnoszą się wprost do naszej sytuacji. Ja pracuję, przekraczam górny próg ulgi. Mąż właśnie przeszedł na emeryturę, świadczenie pozostaje poniżej limitu ulgi. Rozliczamy się od lat wspólnie. Wspólny dochód podzielony na pół - utrzymuje się w przedziale ulgi. Czy wówczas mam prawo do skorzystania z ulgi w PIT rocznym? Czy dobrze rozumiem, że mąż jako emeryt już nie ma tego prawa, mimo wspólnego rozliczania ? Będę wdzięczna za wyjaśnienie do konkretnego przypadku

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Jeżeli uzyskane przez Panią przychody z tytułu wynagrodzenia po podzieleniu na pół mieszczą się w obowiązującym limicie tj. 68412zł - 133692 zł to oboje Państwo będą mogli zastosować ulgę we wspólnym rozliczeniu, liczoną od połowy łącznych przychodów. 

Zaznaczyć należy, że przychody uzyskiwane z tytułu emerytury nie są uwzględniane przy obliczaniu łącznej kwoty przychodów uprawniającej do zastosowania ulgi dla klasy średniej. 

W przypadku złożenia dwóch odrębnych zeznań podatkowych ulga nie będzie mieć zastosowania u żadnego z małżonków z uwagi na przekroczenie rocznego limitu uprawniającego do ulgi przez jednego z małżonków i uzyskanie przychodów, dla których ulga nie ma zastosowania przez drugiego małżonka.

Cytat

Jestem Kierowca zawodowym i chciałam poprosić o wyjaśnienie, ponieważ od 1 lutego wchodzi w życie Pakiet Mobilności. Do tego ulga dla klasy średniej. A w mediach nic nie słyszę o tej grupie zawodowej. Obecnie wynagrodzenie brutto wychodzi średnio 5600 zł do tego były diety. Od lutego to się zmieni, bo wchodzi ten Pakiet i nikt nie potrafi mi wytłumaczyć, co będzie z dietami i ryczałtami noclegowymi, które mają być zlikwidowane. Czy w tej sytuacji bezpiecznej będzie złożyć wniosek o rezygnacje z ulgi dla klasy średniej? Myślę, że wszyscy kierowcy zawodowe mają dylemat w tej sprawie.

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Nie znając wysokości wynagrodzenia brutto trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Ulga dla klasy średniej ma zastosowanie w przypadku przychodów miesięcznych w przedziale od 5 701 zł do 11 141 zł. Gdyby wynagrodzenie brutto utrzymało się na poziomie 5600 zł miesięcznie ulga nie miałaby zastosowania Jeżeli zmiany spowodują zwiększenie wynagrodzenia do kwoty ponad 5 701 zł miesięcznie wówczas ulga dla klasy średniej będzie przysługiwała.

Należy podkreślić, że rezygnacja z zastosowania ulgi dla klasy średniej na etapie obliczania zaliczek nie pozbawia podatnika prawa do skorzystania z tej ulgi w zeznaniu rocznym, jeżeli spełni warunki uprawniające do jej zastosowania, tj. łączna kwota przychodów podatnika zmieści się w limicie 68 412 zł  - 133 692 zł.

Cytat

Pytanie odnośnie "Polskiego Ładu", czy jeżeli mam dochód z umowy o pracę oraz dodatkowo z wynajmu mieszkania, który rozliczałem do tej pory w formie ryczałtu, czy coś się zmienia w moim przypadku? I czy przysługuje mi ulga dla klasy średniej jeżeli zmieszczę się w wyznaczonym limicie sumując obydwa dochody ? Czy po prostu dochód z najmu nie wlicza się do ulgi dla klasy średniej?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Z ulgi dla klasy średniej można skorzystać, jeżeli osiągane przychody z tytułu umowy o pracę, mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Ulga ta nie dotyczy przychodów z działalności opodatkowanej według jednolitej 19 proc. stawki podatku (tzw. podatek liniowy), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo w formie karty podatkowej. W opisanym przykładzie przychodu z najmu nie wlicza się do przychodów objętych ulgą dla klasy średniej.

Cytat

Chciałem zapytać o możliwość zmiany opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie rozliczam się na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Chciałbym przejść na podatek ryczałtowy. Moja firma (gabinet lekarski) świadczy usługi dla różnych podmiotów. W jednym z nich w roku poprzednim byłem zatrudniony na umowę o pracę od stycznia do lipca 2021. Czy w związku z tym mogę w tym roku (2022) wybrać na formę opodatkowania podatek ryczałtowy, świadcząc usługi dla tego podmiotu na kontrakcie?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Jeżeli wykonywane przez Pana usługi na rzecz byłego pracodawcy będą odpowiadały czynnościom wykonywanym przez Pana w poprzednim roku podatkowym w ramach stosunku pracy to traci Pan możliwość wyboru w 2022r. jako formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Cytat

Jestem zatrudniony na umowę o pracę, przewidywany przychód w 2022 to 72 tys. zł. Żona też zatrudniona na umowa o pracę, przychód 40 tys. Czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Czy ulgą będzie się należała podczas wspólnego rozliczenia?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Z ulgi dla klasy średniej można skorzystać, jeżeli osiągane przychody z tytułu umowy o pracę, mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Wskazał Pan na przychody z tytułu umowy o pracę mieszczące się w ww. przedziale - skorzystanie z ulgi dla klasy średniej jest zasadne.

Przy wspólnym rozliczeniu połowa przychodów wyniesie 72000+40000=112000 zł 112000/2=56000 zł a więc poniżej progu wynoszącego 68412 zł.

Wspólne rozliczenie małżonków nie wyklucza możliwości zastosowania ulgi dla klasy średniej. We wspólnym rozliczeniu z małżonkiem z ulgi dla klasy średniej może skorzystać każdy małżonek, jeżeli indywidualnie spełnia warunki do jej zastosowania.

Cytat

W 2020 roku kupiłam na runku wtórnym mieszkanie i rozliczam się z US na zasadach ogólnych. W grudniu 2021 kupiłam kolejne nowe mieszkanie, które będzie wynajmowane od miesiąca marca 2022. Proszę o informację, czy dalej mogę rozliczać się na zasadach ogólnych do końca 2022 roku? Czy mogę od mieszkań odliczać amortyzację?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Tak. Do końca 2022 r. najem mieszkania może być opodatkowany PIT na zasadach ogólnych.

Jeżeli mieszkanie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych, będzie Pani mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych. 

Cytat

Jestem osobą samotnie wychowującą syna, który otrzymuje rentę rodzinną w wysokości 1081.88 na rękę, brutto ok 1250. Do tego ja pracuję jako funkcjonariusz publiczny, z ostatniego wynagrodzenia potrącono mi ponad 400zł, dostałam na konto 2800zł. Księgowa powiedziała, że w związku z nowym rozporządzeniem i wyrównywaniem wynagrodzeń może mi oddać te 400 zł. Ale na koniec roku będę musiała zwrócić 5tys zł. A pierwsza renta syn w tym roku wzrosła jedynie o 169zl, w związku z tym dalej jesteśmy stratni prawie 250zl. Czy taki sposób rozliczeń przekazany przez księgową jest właściwy? Czemu mamy tracić na Polskim Ładzie skoro takie sytuacje miały nie mieć miejsca. Bardzo proszę o radę i informacje na ten temat.

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Z uwagi na brak konkretnych informacji trudno zweryfikować poprawność rozliczeń dokonanych przez księgowych oraz twierdzenia o konieczności dopłaty 5000 złotych.

Warto wskazać na możliwość skorzystania z ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci (o ile spełnione są warunki do jej zastosowania). 

Cytat

Co z osobami, które od początku roku mają podatek zerowy, a 26 lat kończą w ciągu roku. jak one będą miały naliczana ulgę dla klasy średniej? jeśli się zdecydują z niej korzystać to nie będzie to problem za rok, jeśli miały ja naliczona za niecały rok podatkowy? Czy w ramach wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem, można odzyskać ulgę dla jednego z nich albo dla obojga za rok? Czy są sytuacje kiedy niestosowanej ulgi na bieżąco w 2022 roku, można będzie NIE odzyskać z rozliczeniu rocznym?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Osoby do ukończenia 26. roku życia, których przychody do wysokości 85.528 zł są zwolnione z PIT, mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, o ile przychody uzyskane ponad ten limit znajdą się w przedziale między 68.412 zł a 133.692 zł

Przy wspólnym rozliczeniu małżonków możliwe będzie skorzystanie z ulgi dla klasy średniej, o ile indywidualne przychody małżonków lub połowa sumy ich przychodów znajdą się w przedziale 68.412 zł a 133.692 zł,

Jeśli podatnik nie stosuje ulgi dla klasy średniej na bieżąco, a po zakończeniu roku okaże się, że ulga ta mu przysługuje, będzie mógł ją uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Cytat

Co zyska samotna pracująca na umowę o pracę na cały etat? Dodam, że mam dwójkę niepełnoletnich dzieci i pobieram rentę na dzieci po zmarłym tacie. U pracodawcy musiałam zrezygnować z PIT-2 ponieważ renta jest moim drugim dochodem. Póki co dostałam informację od księgowej, że stracę miesięcznie 425 zł czy faktycznie tak będzie?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Osoba samotnie wychowująca dzieci skorzysta z ulgi 1500 - nowe odliczenie zawarte w art. 27ea ustawy PIT. Ulga ta zastąpiła dotychczasowy sposób opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Ulga 1500 polega na odliczeniu od podatku kwoty 1500 zł. Kwotę tę odlicza się od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego według skali podatkowej.

Cytat

Czy osoby do 26. roku życia także obowiązuje ulga dla klasy średniej? Czy te osoby także mogą podpisać rezygnację z ulgi dla klasy średniej? Jaki jest próg kwoty brutto dla podatku"0" co w sytuacji przekroczenia tej kwoty?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Próg ulgi dla osób do 26. roku życia nie uległ zmianie i wynosi 85.528 zł. Przekroczenie progu oznacza konieczność opodatkowania dochodów powyżej progu - przy uwzględnieniu kwoty wolnej w wysokości 30 000 zł a także podwyższonego do 120 000 zł progu dochodów wyznaczającego granicę pomiędzy stawką podatku 17% a 32%    

Ulga dla klasy średniej może być zastosowana także przez osobę do 26. roku życia, o ile jej przychody będą wyższe od 85.528 zł o kwotę od 68.412 zł do 133.692 zł. Jeżeli podatnik, któremu ulga przysługuje, nie chce, aby płatnik stosował ulgę przy poborze zaliczek na podatek, powinien wystąpić do płatnika z pisemnym wnioskiem w tej sprawie.


Opracowanie: