Sejm uchwalił nowelizację o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W ustawie znalazły się zapisy, które umożliwiają piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonych cenach.

Za nowelizacją głosowało 234 posłów, przeciw było 15, a wstrzymało się 202.

ustawie znalazły się zapisy, które umożliwiają piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonej cenie, wynoszącej 200,17 zł za MWh. W uchwalonym akcie prawnym zapisano także stosowanie odwróconego obciążenie podatkiem VAT gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Odwrócone obciążenie VAT-em w tych branżach będzie stosowane od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 roku.

Dlaczego pomoc dopiero od kwietnia?

Szacowana liczba piekarni i cukierni, które może objąć pomoc, to ok. 2,7 tys. przedsiębiorców.

Rząd szacuje, że koszt tej pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r.

Dlaczego pomoc ma wejść w życie dopiero od kwietnia? Źródła w rządzie, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Maciej Sztykiel, tłumaczą, że proces legislacyjny potrwa. Warto zauważyć, że poprzednie formy rządowego wsparcia, choćby dotyczące cen ciepła, działały wstecz. W tym wypadku takie rozwiązanie nie jest przewidziane.

Gdy w grudniu 2022 r. reporter RMF FM alarmował o trudnej sytuacji piekarni, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że wsparcia nie da się zrealizować. To jest naruszenie zasady konkurencyjności, pomoc publiczna, którą trzeba uzgodnić - mówiła. 

Teraz rządzący postanowili wybrnąć z tej sytuacji. "Wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat" - podał w komunikacie resort rozwoju i technologii. 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz powiedział w internetowym Radiu RMF24, że rząd nie konsultował ani z nim, ani z branżą pomocy dla piekarni i cukierni. Dodał, że dowiedział się o niej z komunikatu rządu.

Powinienem mieć takie informacje. Planowane zmiany przynoszą lepsze rozwiązania - tłumaczył. Nie wiem, dlaczego nie zostałem poinformowany, że takie rozwiązanie jest planowane - przyznał.