PiS rozważa zaskarżenie rządowych zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego; ma to być jeden z tematów wieczornego posiedzenia komitetu politycznego partii - poinformował jeden z przedstawicieli kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.

Informację o tym, że wniosek podważający zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy ws. OFE jest przez PiS przygotowywany potwierdził senator PiS Stanisław Kogut. Przygotowywany jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Będziemy skarżyć tę szkodliwą społecznie ustawę prawie na 100 proc. - powiedział. Natomiast szef klubu PiS Mariusz Błaszczak twierdzi, że na razie nie ma decyzji o zaskarżeniu ustawy o OFE do TK.

Nad rządową nowelizacją ws. OFE pracuje Senat. Poprawki oraz wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie PiS. Jeżeli wnioski te zostaną odrzucone i Izba nie wprowadzi do nowelizacji żadnych zmian, ustawa od razu trafi na biurko prezydenta.

Nowelizację wprowadzającą zmiany w OFE Sejm uchwalił w minionym tygodniu. Zgodnie z nią składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Wejdzie wtedy również w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE.

Zgodnie z konstytucją, aby złożyć wniosek do TK, trzeba zebrać podpisy co najmniej 50 posłów.