Narodowy Bank Polski uruchomił właśnie nową wersję SORBNET-u, najważniejszego finansowego systemu komputerowego państwa, który łączy wszystkie banki w Polsce.

To system, który jest kręgosłupem całego systemu płatniczego w Polsce. Ten, który działał do tej pory powstał w 1996 roku i postanowiliśmy stworzyć nowy, który byłby lepszy, sprawniejszy, wydajniejszy - mówi Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego.

System SORBNET jest najważniejszym polskim systemem płatności, w którym rozliczane są operacje pieniężne, transakcje międzybankowe, a także odbywają się rozliczenia innych systemów płatności (m.in ELIXIR). Reasumując jest to ten system, przez który przekazywane są wszystkie przelewy i transakcje na rynku bankowym: za każdym razem, gdy dokonujemy przelewu miedzy bankami, używamy karty, to wszystko przekazywane jest właśnie przez SORBNET.

Dzienne obroty w tym systemie są tak wysokie, że można by za nie wybudować aż 53 linie metra w Warszawie, a jego roczne obroty są 42 razy większe, niż cały polski PKB.

NBP zdecydował się na wymianę SORBNETu, żeby uniknąć kataklizmu na polskim rynku finansowym. W najbliższym czasie jego przepustowość mogłaby być zbyt mała, co groziłoby załamaniem całego systemu i cofnęłoby nas do czasów finansowego średniowiecza.

My tej dzisiejszej zmiany nie odczujemy, ale gdyby coś się nie udało, to nie moglibyśmy zrobić żadnego przelewu, ani zapłacić kartą.