Prezydent USA Barack Obama i jego doradcy nie popierają w tej chwili przyjęcia drugiego pakietu pomocowego dla gospodarki, by zredukować największe od blisko 26 lat bezrobocie - oświadczył wiceprezydent Joe Biden.

Prawda jest taka, że w momencie inauguracji obecnej prezydentury mieliśmy błędny obraz gospodarki. Byliśmy w błędzie co do tego, jak zły był jej stan - powiedział wiceprezydent w nagranym podczas jego podróży do Iraku materiale dla programu "This Week" telewizji ABC. Zatem nasuwa się drugie pytanie, czy wprowadzony przez nas pakiet gospodarczy, w tym ustawa o ponownym ożywieniu, jest w świetle warunków, jakie mamy, pakietem właściwym? Uważamy, że jest to pakiet właściwy - dodał wiceprezydent. Na pytanie, czy potrzebny jest kolejny pakiet, Biden odpowiedział: Sądzę, że jest zbyt wcześnie na taką ocenę.

Według opublikowanych w ubiegłym tygodniu rządowych danych, w czerwcu w Stanach Zjednoczonych zlikwidowano 467 tys. miejsc pracy, a bezrobocie wzrosło do 9,5 proc. - czyli poziomu najwyższego od sierpnia 1983 roku.

Biały Dom zakładał, że bezrobocie sięgnie tylko 8 proc., gdy wraz z Kongresem opracowywał przyjętą w lutym ustawę o ponownym ożywieniu i reinwestowaniu (American Recovery and Reinvestment Act). Ustawa ta przewiduje wsparcie gospodarki przez państwo nominalną kwotą 787 mld dolarów w formie różnych inwestycji, dotacji i ulg podatkowych.