Władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaakceptowały w niedzielę pomoc finansową dla Grecji. MFW przekaże Atenom w ciągu trzech lat 30 miliardów euro. 80 miliardów euro dołożą kraje strefy euro.

MFW poinformował w krótkim oświadczeniu, że jego rada wykonawcza zaaprobowała pomoc dla Grecji - trzyletnią pożyczkę typu standby - na specjalnym posiedzeniu. Natomiast w piątek wieczorem na szczycie w Brukseli pakiet pomocowy zatwierdzili ostatecznie szefowie państw i rządów strefy euro.

W zamian za międzynarodową pomoc Grecja zobowiązała się do przeprowadzenia drakońskich oszczędności. W ciągu trzech lat Ateny mają zaoszczędzić 30 miliardów euro. Pracownicy sektora publicznego pożegnają się z 13. i 14. pensją, państwo przestanie też wypłacać 13. i 14. emeryturę. O dwa punkty procentowe podwyższony zostanie podatek VAT na towary konsumpcyjne (z 21 do 23 procent). Podatki na paliwo i alkohol wzrosną o 10 procent.

Pakietem oszczędnościowym rządu oburzeni są Grecy. W minionym tygodniu zorganizowali strajk generalny, w wielu miastach doszło do gwałtownych demonstracji.

Zadłużenie Grecji sięga obecnie 380 miliardów dolarów. Jej ubiegłoroczny deficyt budżetowy wyniósł 13,6 procent produktu krajowego brutto.