To będzie debiut z przyzwoitym zyskiem - oceniają analitycy. Jutro na giełdę wchodzi sama warszawska giełda. Jej akcje mają już ponad 323 tysiące osób, z czego co najmniej jedna czwarta to początkujący inwestorzy.

Debiutujący inwestorzy przede wszystkim muszą wiedzieć, jak chcą zarabiać, bo naprawdę każdy sposób jest dobry. Kto akcje giełdy sprzeda jutro, zarobi około 100-150 złotych - twierdzą analitycy. To niewielki zysk, ale za to szybki.

Z kolei kto poczeka, może liczyć na dalszy wzrost ceny akcji i na dywidendy. Grę na szybko eksperci polecają spekulantom albo osobom, które na giełdzie się nie znają. Bo stara zasada Warrena Buffeta, czyli najbogatszego inwestora świata, mówi: "inwestuj tylko w te rzeczy, na których się znasz".

A takich początkujących inwestorów jest naprawdę sporo. Możemy powiedzieć, że na pewno było ponad 80 tysięcy nowych rachunków otwartych - mówi Piotr Rusiecki z jednego z domów maklerskich. Tylu nowych inwestorów musi sobie przyswoić jeszcze jedną złotą regułę: nie wolno ślepo wierzyć w ekspertów, bo za ewentualne straty płacimy tylko i wyłącznie my sami.