Spółki węglowe szykują jesienią nowe układy zbiorowe. Wynagrodzenia pracowników mają być prostsze, a pensje powiązane z wynikami finansowymi kopalni – wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”.

Spółki węglowe szykują jesienią nowe układy zbiorowe. Wynagrodzenia pracowników mają być prostsze, a pensje powiązane z wynikami finansowymi kopalni – wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”.
„Dziennik Gazeta Prawna”: Zbliża się koniec górniczych przywilejów /Zdj. ilustracyjne /Archiwum RMF FM

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala zapowiedział na wrzesień początek negocjacji dotyczących zbiorowego układu pracy w spółce.

Wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski mówił DGP, że propozycji zarządu dotyczących dokumentu jeszcze nie ma, ale przyznał, że zgodnie z porozumieniem z kwietnia poprzedzającym powstanie PGG system wynagrodzeń, który ma być określony w układzie, na pewno musi być prostszy. Choć związkowcy oczywiście nie godzą się na to, by wynagrodzenia górników były niższe.

Wynagrodzenia mają być bardziej elastyczne.

Zdaniem górniczych menedżerów powinno dojść również do odpowiedniej wyceny stanowisk pracy - nie każde stanowisko na dole bowiem jest tak samo trudne, a często pensje są bardzo podobne.

Niewykluczone, że spółki będą też chciały wycofać się z deputatu węglowego dla swoich załóg lub powiązać jego wielkość z wynikami kopalni. Deputat węglowy na lata 2016-2018 zawiesiła już Jastrzębska Spółka Węglowa, podobnie zresztą jak czternastki (których nie będzie też na razie w PGG i KHW).

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika również, że pod uwagę brane są także premie zadaniowe - jeśli dana brygada zrobi coś szybciej, niż zakładano, będzie mogła liczyć na bonus.

Za mniej więcej miesiąc należy się spodziewać negocjacji układów zbiorowych w PGG i JSW. Niewykluczone, że część planowanych zmian może się znaleźć poza układem zbiorowym, a w regulaminie pracy, który wchodzi w życie w 30 dni po jego ogłoszeniu.


 Więcej o czekającej górników płacowej rewolucji przeczytacie w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

(j.)