W centrum Szczecina ruszyło pierwsze w Polsce bezpłatne biuro - Strefa 89. Każdy może tam dostać kącik do pracy na kilka godzin lub nawet kilka miesięcy. W sumie w jednym momencie może pracować 50 osób.

Strefa 89 ma ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni. Mieści się w kamienicy w ścisłym centrum Szczecina, przy ul. Jagiellońskiej. Na razie jest otwarta w godzinach 10-16. Za kilka tygodni, będzie działać od godz. 8.00 do 20.00.

Na 3 piętrach biura jest sala konferencyjna i miejsca do spotkań biznesowych. Każdy z pracujących na terenie strefy może korzystać z darmowego internetu, kserokopiarki, faksu i rzutnika multimedialnego. W kuchni na wszystkich przedsiębiorców czeka darmowa kawa i herbata.

Każdy, kto założy działalność gospodarczą wraz z innym przedsiębiorcą odwiedzającym strefę 89, dostanie swoje własne, zamykane na klucz biuro. Będzie mógł z niego korzystać przez całą dobę.

Do końca 2013 roku działanie Strefy 89 opłaca Unia Europejska. Niewykluczone, że w kolejnych latach, to miejsce nadal będzie bezpłatne. Pracownicy Strefy będą starali się o środki na jego działanie z urzędu pracy.

W największych miastach działają strefy pracy podobne do szczecińskiego biura. Wszędzie jednak możliwość korzystania z nich jest płatna.