Trzeci raz z rzędu Kraków zwyciężył w konkursie prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover na najlepsze miasto na podróż. Stolica Małopolski pokonała m.in. Wiedeń, Sewillę, Pragę, Rzym, Wenecję i Barcelonę.

Trzeci raz z rzędu Kraków zwyciężył w konkursie prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover na najlepsze miasto na podróż. Stolica Małopolski pokonała m.in. Wiedeń, Sewillę, Pragę, Rzym, Wenecję i Barcelonę.
Kraków pokonał m.in. Wiedeń, Sewillę, Pragę, Rzym, Wenecję i Barcelonę /Paweł Baranowski /Archiwum RMF FM

Zaraz za Krakowem, który uzyskał 8,9 punktów, uplasowały się Wiedeń (8,8), Sewilla (8,78), Praga (8,75) oraz Rzym (8,73). Nagroda przyznawana jest na podstawie opinii (ok. 200 tys.), które podróżujący zamieszczają na portalu Zoover.nl.

Przeanalizowano średni wynik wszystkich miejsc w Europie, biorąc pod uwagę takie kategorie jak kultura, życie nocne, hotele i atmosfera w mieście.

Zoover to jeden z największych portali turystycznych w Europie, w którym urlopowicze oceniają różnego rodzaju obiekty noclegowe i atrakcje turystyczne. Portal opisuje i rekomenduje atrakcje turystyczne na całym świecie. Ma ok. 185 mln odsłon rocznie.

W Holandii ta nagroda (Zoover - The Best European City Trip) jest takim Oscarem w branży turystycznej. Otrzymujemy ją już trzeci raz z rzędu. To cieszy niezwykle i trochę zaskakuje - Kraków pokonał pierwszoligowe europejskie stolice. Z drugiej strony ta nagroda nie do końca jest taką niespodzianką, ponieważ widzimy wśród Holendrów zainteresowanie Polską, w szczególności Krakowem - powiedział Andrzej Pawluszek, wicedyrektor holenderskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej.

Według niego na popularność Krakowa wpływają dogodne połączenia lotnicze z Holandią oraz intensywna promocja miasta na rynku niderlandzkim. Na targach turystycznych w Holandii Kraków zawsze cieszy się największym zainteresowaniem. Jest dźwignią turystyczną Polski w Holandii. Nie boję się powiedzieć, że Kraków jest jedną z top destynacji weekendowych wypadów dla Holendrów - ocenił wicedyrektor.

W ocenie Pawluszka nie tylko dogodne połączenia lotnicze i promocja miasta wpływają na wzrost liczby niderlandzkich turystów pod Wawelem. Relacja jakości do ceny jest niezwykle korzystna w Krakowie. W Krakowie w pięciogwiazdkowym hotelu można się przespać za o połowę niższą cenę niż w Paryżu. Holendrzy są dość oszczędnym narodem, ale w Krakowie wydają bardzo dużo - powiedział. 


(j.)