Pierwsze bociany przyleciały na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Są już w Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym.

W północnej części parku są pojedyncze osobniki. Podobnie jest w Suwalskim Parku Krajobrazowym - powiedział Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowym.

Na polski biegun zimna ptaki zawsze zlatują najpóźniej, nie tylko ze względu na dłuższą drogę, jaką mają do przebycia, ale głównie ze względu na mroźny klimat regionu.

W tym roku zima była krótka. Na Suwalszczyźnie szybko zrobiło się wiosennie, dlatego już w połowie lutego przyleciały żurawie i gęsi.

Według dyrektor SPK Teresy Świerubskiej bociany, w porównaniu z innymi ptakami, przyleciały w tym roku dość późno. Są dopiero pierwsze, pojedyncze bociany. Potrzebujemy jeszcze kilku dni, żeby przyleciało ich więcej - powiedziała PAP Świerubska.

Dodała, że pierwsze przylatują samce, które "rezerwują" gniazda, a czasem o nie walczą. Potem dołączają do nich samice, które wybierają partnera.

W ubiegłym roku bociany przyleciały trochę wcześniej, w połowie marca. Jednak na początku kwietnia wróciła zima i spadło dużo śniegu. Mieszkańcy Suwałk i pracownicy WPN musieli dokarmiać grupę kilkudziesięciu bocianów, które zgromadziły się na obrzeżach miasta.

(jad)