Reklama

 • Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych zapowiadają pozew zbiorowy

  Piątek, 24 stycznia 2014 (06:53)

  "Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy tego na papierze" - odpowiadają ministrowi pracy i polityki społecznej opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Zapowiadają, że wystąpią z pozwem zbiorowym, będą walczyć w Strasburgu i w Brukseli. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z RMF FM obiecał, że w kwietniu opiekunowie dostaną zasiłki pielęgnacyjne, także te odebrane im dziewięć miesięcy wcześniej.


  Zdjęcie

  Pani Lidia Ochyra z mamą /Grzegorz Kwolek /RMF FM
  Pani Lidia Ochyra z mamą
  /Grzegorz Kwolek /RMF FM

  Grzegorz Kwolek: Od prawie roku państwa życie, życie osób, które są opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych, uległo gwałtownemu pogorszeniu...

  Lidia Ochyra ze Stowarzyszenia Środowisko - Opiekunowie Osób Niepełnosprawnych Dorosłych: Od lipca mamy zabrane świadczenie pielęgnacyjne, które wynosiło 520 złotych. Odebrano nam także ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Jesteśmy w tej chwili bez jakichkolwiek ubezpieczeń, jeżeli cokolwiek się stanie, nie możemy nawet pójść do lekarza. Chyba, że płacimy za to, na co nas nie stać.

  Jak pani sobie radzi?

  Cytat

  Sprzedałam złoto, wszystko to, co miałam w domu. W tej chwili już sobie po prostu nie radzę. Nie mam na opłaty za prąd, nie mam na opłaty za gaz, nie wiem, jak to dalej wszystko będzie.

  Początkowo pierwszy miesiąc jeszcze jakoś sobie radziłam. Następne miesiące - sprzedałam złoto, wszystko to, co miałam w domu. W tej chwili już sobie po prostu nie radzę. Nie mam na opłaty za prąd, nie mam na opłaty za gaz, nie wiem, jak to dalej wszystko będzie.

  Zna pani inne takie historie, jak wygląda życie takich ludzi?

  Cytat

  Ludzie nie mają nawet na chleb. A lekarstwa kosztują bardzo dużo.

  Jedna osoba próbowała już popełnić samobójstwo. Została odratowana, sama jest osobą niepełnosprawną w tej chwili. Ludzie nie mają nawet na chleb. A lekarstwa kosztują bardzo dużo. Ja muszę się utrzymywać z emerytury mamy, która wynosi 1200 złotych. Z tego muszę wykupić pampersy dla mamy, leki, muszę opłacić łóżko, które jest wypożyczone. To jest miesięcznie 150 złotych. Podstawowe utrzymanie mamy to jest koszt około 800 złotych.

  Pani jest taką pielęgniarką, opiekunką społeczną dla mamy, którą trzeba byłoby utrzymywać w domu pomocy społecznej. To kosztowałoby pewnie 4-5 tysięcy złotych miesięcznie, a pani robi to z miłości, wyręczając państwo.

  Cytat

  My już nie prosimy, my po prostu żądamy jakiekolwiek pieniędzy, bo jesteśmy wykończeni i psychicznie i fizycznie. Ludzie są zadłużeni, nikt nam nie chce pożyczać, bo nie mamy z czego oddać.

  Jako opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych dostawaliśmy tylko 520 złotych - i nawet to nam odebrano, uznano, że to jest za dużo. Nie możemy się z tym pogodzić, próbujemy walczyć, jednakże to jest walka z wiatrakami. Byliśmy na trzech spotkaniach w ministerstwie, na dwóch były obietnice i było już powiedziane, że od stycznia te pieniądze otrzymamy. 16 stycznia byliśmy na spotkaniu, pani minister Seredyn (wiceminister pracy Elżbieta Seredyn - red.) powiedziała, że tak naprawdę, to ona nie ma nam nic do powiedzenia. Stwierdziła, że ona nie wie, kiedy będą te pieniądze, kiedy będzie zmiana ustawy. My już nie prosimy, my po prostu żądamy jakiekolwiek pieniędzy, bo jesteśmy wykończeni i psychicznie i fizycznie. Ludzie są zadłużeni, nikt nam nie chce pożyczać, bo nie mamy z czego oddać.

  Czy obietnice ministra pracy i polityki społecznej są coś dla państwa warte?

  Cytat

  Obietnice nic nie warte, dopóki nie otrzymamy czegoś na piśmie

  Nie, to jest dla nas nic nie warte, dopóki nie otrzymamy czegoś na piśmie. My takie obietnice otrzymujemy od lipca, od sierpnia.

  Myślą państwo o tym, żeby gdzieś w Europie interweniować?

  Już poszła skarga do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Mamy przygotowaną - pójdzie do Strasburga, poza tym będzie pozew zbiorowy. To już jest przygotowane. 

  Artykuł pochodzi z kategorii: Tylko w RMF24

Skomentuj artykuł: Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych zapowiadają pozew zbiorowy

Wasze komentarze (20)

Dodaj komentarz
Myk

~Myk -

BARBARZYŃSTWO tylko barbarzyńcy likwidują osoby stare i niepełnosprawne Co to za rząd który rozdaje na prawo i lewo milionowe nagrody a na ludziach starych i niepełnosprawnych oficjalnie bez cienia zażenowania oszczędza .Tusk i jego kolesie z PSL zaplanowali w tym roku dla ludzi starszych i niepełnosprawnych rewaloryzację rent i emerytur na poziomie 2 % sami zaś wyciągają z państwowej kasy miliony a w skali kraju pewno i miliardy na różnego typu NAGRODY !? Won z nimi gonić to to czas się jednoczyć i masowo robić pozwy zbiorowe oddając je do oceny sądów międzynarodowych .To nie rząd to jakaś samozwańcza banda która narobiła długów wydała na nie wiadomo co a teraz zamierza je spłacać kosztem najsłabszych grup w społeczeństwie .

radek

~radek -

Czasem mi sie wydaje ze to co robią teraz Ukraińcy to jedyne rozwiązanie na nasz wspaniały rzad, ale co potem? a właściwie Kto potem? Leszek i SLD?? te same twarze i nazwiska zmieniają sie co kilka lat na stołkach. Naprawdę juz nie wiem co z nimi zrobić.. :(

niner

~niner -

"Minister obiecał ..." do póki nie będzie napisane na papierze, to te słowa NIE MAJĄ ŻADNEJ WARTOŚCI !!! Przed wyborami politycy tez obiecują ! a później mało co z tego realizują ! Panie Donaldzie 3 kadencji nie będzie !!!!

renia

~renia -

Mi rowiez zabrano zasiłek pielegnacyjny obecnym warunkiem aby go otrzymac jest pojscie do pracy na ok. 3 miesiecy a potem rezygnacja na rzecz opieki nad niepełnosprawnym....tak bardzo chetnie do niej pojde ALE JAK????? ( oczywiscie rozwniez kryterium dochodowe) Od trzech lat mieszkam i opiekuje sie moim 94 letnim dziadkiem, fakt dziadek jest sprawny fizycznie (chodzi) ale nie ma pojecia o otaczajacym go swiecie czasem wyjdzie sam na klatke schodowa i biedny nie ma pojecia które dzwi prowadza do jego mieszkania nie zrobi sobie sam kanapki.... to smutne ale prawdziwe ja musze za niego myslec przypominac ze może dziadek pojdziemy do toalety itp... Dodam jeszcze, ze mam male dziecko ale to nie problem bo mala kruszynka zawsze ktos sie zaopiekuje.... ale dziadka z kim mam zostawic..????? Wiem, ze nie jestesmy sami z tym problemem...Duzo osób idzie na układ oplacaja za siebie ZUS za 3 miesiace i potem skala ponowie dokumenty w MOPS czy GOPS..... ale to bledne kolo..... Jak rozwiazac ta chora sytuacje kocham swojego dziadka jednak mysle tez o przyszlosci jak to bedzie......

POgmatwany

~POgmatwany -

To przerażające i żenujące, co robi rząd Tuska. Naprawdę zwinęli państwo i zostawili ludzi - szczególnie najbardziej potrzebujących - samym sobie. Nikt z polityków czy urzędników za nic nie odpowiada, a najważniejsze są i tak wskaźniki gospodarcze i wysokość deficytu budżetowego. Liczą się tylko działania pod dyktando MFW i lobby bankowców. Mega słabe.

ewa

~ewa -

Przy wyborach POczują naszą siłę ! Spadną ryjem na pysk ! POdziękujemy za ten "dobrobyt"

agmadoro

~agmadoro -

Bo nasze Panstwo umie i wie, jak wyrwac od spoleczenstwa to co chce i co moze ....Czlowiek zas jest dla niego przydatnym (produktywnym) i niekonczacym sie zrodlem dochodu do momentu, gdy placi podatki. To jednak dziala tylko w jedna strone. Poza tym niepelnosprawni sa u nas wciaz traktowani jak podrzedna grupa spoleczenstwa.

Lech Zet

~Lech Zet -

Kto to przeczyta? Bul hrabia nie za bardzo składa literki. Język ojczysty premiera, to nie język polski. Same problemy. Rodzina we dwoje utrzymuje się za 1300 zł. Czynsz, wszelkie opłaty, pampersy, leki i musi wystarczyć. Dom starców od 4000 w górę. To co podopieczna tego domu ma za te pieniądze? Obiady z Marirotta, do posiłków przygrywa cygańska kapela? Nie, dwie pieluchy dziennie i środki na uspokojenie i sen.

ewa

~ewa -

Nie ma co gadać z tymi z nieRządu ,trzeba w trybie natychmiastowym ,"BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI" wystąpić z pozwem zbiorowym, walczmy w Strasburgu i w Brukseli. Niech cały cywilizowany świat dowie się na kim nieRząd oszczędza ,jak niszczą naród. Wstyd i hańba dla tego nieRządu ! Ile jeszcze mamy czekać i na co !? Już nikt przy zdrowych zmysłach rządzącym nie wierzy !

Załączniki:
Bogna

~Bogna -

Dlaczego Nasz Rząd czeka z wypłatą do kwietnia, czy naprawdę che wykończyć tych biednych i bezradnych ludzi