Reklama

 • Będzie rekompensata dla opiekunów osób niepełnosprawnych

  Czwartek, 23 stycznia 2014 (15:37)

  Opiekunowie starszych osób niepełnosprawnych odzyskają zasiłki - zapewnia dziennikarza RMF FM minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Obiecał, że pieniądze zaczną być wypłacane od 1 kwietnia. Według zapewnień szefa resortu pracy, opiekunowie dostaną również rekompensatę za okres, kiedy nie dostawali środków.

  Zdjęcie

  Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Warszawie /Bartłomiej Zborowski /PAP
  Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Warszawie
  /Bartłomiej Zborowski /PAP

  Zasiłki opiekuńcze będą wypłacane w wysokości 520 złotych miesięcznie. Co więcej, minister, zapewnił, że opiekunowie dostaną rekompensatę, za okres, kiedy rząd pieniędzy nie wypłacał.

  Zasiłki zostały wstrzymane w lipcu ubiegłego roku. Decyzję zakwestionował potem Trybunał Konstytucyjny. Zasiłki zostaną przywrócone dla tych co utracili do nich prawo w lipcu 2013 i też będzie za ten okres wypłacana rekompensata. Te pieniądze zostaną wypłacone w takiej wysokości w jakiej nie zostały pobrane - powiedział RMF FM minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Chcielibyśmy, żeby te wszystkie świadczenia były wypłacane od kwietnia, bo musimy przejść przez cały proces legislacyjny. Jeżeli uda nam się rozrobić szybciej to bardzo chętnie - dodaje szef resortu pracy.

  "Mamy prawo godnie żyć". Manifestacja rodziców niepełnosprawnych dzieci

  „Też mamy prawo do godnego życia” - mówili protestujący przed kancelarią premiera rodzice niepełnosprawnych dzieci. Chcą, by czas, który poświęcają na opiekowanie się chorymi dziećmi został im zaliczony na poczet przyszłej emerytury. czytaj więcej

  W czwartek przed kancelarią premiera protestowali rodzice niepełnosprawnych dzieci. Jak mówili "też mamy prawo do godnego życia". Chcą, by czas, który poświęcają na opiekowanie się chorymi został im zaliczony do przyszłej emerytury. Żądali uznania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem za pracę zawodową, realnego wzrostu wysokości otrzymywanych świadczeń tak, by pozwalały zaspokoić potrzeby rodziny i osoby niepełnosprawnej; podwyższenia kwoty renty socjalnej i zasiłku pielęgnacyjnego.  

  Trzymali transparenty z hasłami: "Jestem niepełnosprawny, jestem głodny". Wznosili okrzyki: "Raz, dwa, trzy, cztery - precz z tym rządem do cholery".

  Jedna z protestujących matek, opiekująca się cierpiącym na porażenie opon mózgowych dzieckiem podkreślała, że wymaga ono całodobowej, specjalistycznej opieki. Nie mam ani chwili wytchnienia, nie mogę być chora. 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego to nie są pieniądze - powiedziała. 

  "Jestem niepełnosprawny, jestem głodny". Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

  liczba zdjęć: 13

  Jak podkreślali protestujący, średni koszt utrzymania niepełnosprawnego dziecka w domu pomocy społecznej to ok. 4 tys. zł miesięcznie. Tymczasem rodzic, który sam opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu otrzymuje jedynie 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i 820 zł zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy. Renta socjalna dla dorosłej osoby niepełnosprawnej wynosi 611 zł.

  Od 2014 r. świadczenie dla rodzica ma się zwiększać tak, aby w ciągu pięciu lat osiągnąć pułap płacy minimalnej.


  Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

Skomentuj artykuł: Będzie rekompensata dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Wasze komentarze (29)

Dodaj komentarz
dzidka

~dzidka -

Dlaczego w rządzie nikt nie odpowiada za źle podjęte decyzje.Potem tylko zamieszanie i cyrk.Ludzie co za kraj!!!

Obywatelka

~Obywatelka -

proponuje zlikwidowanie Senatu, zmniejszenie liczby posłów, a pieniądze zaoszczędzone w ten spoób przeznaczyć dla osób niepełnosprawnych. Sądzę, ze byłaby to niebagatelna kwota /diety, biura, hotele, delegacje etc./

ja-ona

~ja-ona -

Co to znów za obietnica, kto to widział, kto to słyszał? Jak usłyszę to w TVN24 z ust Rządu to uwierzę. Niecały tydzień temu na spotkaniu z WO posieli ignorancją, szyderstwem i powiedzieli, że nie ma pieniędzy. A dziś są. O co tu chodzi, czy to znów jakaś kaczka dziennikarska? Przestańcie w końcu drwić z naszej nieszczęsnej sytuacji !!!!! Ludzie litości, nie róbcie nam płonnych nadziei, bo jeśli to znów jakaś bzdura to ja chyba tej chuśtawki nie wytrzymam nerwowo.

jakdalej

~jakdalej -

ciekawe czy na wypłatę odszkodowań ,będzie miał wpływ fakt rejestracji w urzędzie pracy.

zizi

~zizi -

Spokojnie pan premier obiecał,- nie takie rzeczy już obiecywał

artur

~artur -

sprawa sie ciągnie jak makaron kiedy przywróca prawa opiekunom kiedy wyplaca zaległe pieniadze wszystko to stoi pod znakiem zapytania władysław kosiniak chcielibyśmy jak najszybciej hahahaha jakby chceli to juz mogliby kiedy trybunał konstytucyjny wydał wyrok pytam sie ciekawe skad wezma pieniadze na zaległe wyplaty swiadczen na biezące ledwo co maja a mops dostałem 100zl na leki za 4 miesiace po przedłozeniu faktur z apteki za lekarstwa matka moja chora ma 960zł emerytury a ja jako opiekun zostałem na lodzie w lutym dostałem dopiero odpowiedz ze sadu bo sie odwolywalem naprzód do kolegium odwoławczego potem do sądu i po 8 miesiach wydał postanowienie ze zawiesza sprawe poniewaz trwa równolegle inna sprawa ta co nakazał trybunał konstytucyjny 8 miesiecy przepychanki brak rezygnaci faktycznej z zatrudnienia przez ten przepis nie dostałem specjalnego zasilku opiekuńczego wymyślili sobie po co ten przepis zeby 150tys osób zostało z niczym banda złdziejska i tyle

lll

~lll -

a do kwietnia kły w sciane już jesteśmy zadłużeni

sene

~sene -

Dlaczego tak skrzywdzili niepelnosprawnych ..terz chca oddawac swiadvzeniaile bedxiemy sluchac tej ignorancji, klamstwa i obludy.ja nie msm za co kupic nswet jedxenis ale co to opchodzo nsdz rzad

dupas

~dupas -

przecie te pieniądze co daje rząd to są śmieszne.... ale dla siebie to fury zmieniają,za dziwki,alkohol i inne udogodnienia płacą nieroby naszymi pieniędzmi i najlepsze że nic na czas nie mogą zrobić dla nas bo im się mózgi przegrzewają...........ale jak nam zabrać bo dziura to w mgnieniu oka,żałosne typy,mam nadzieje że życie ich srogo doceni.........

Alicja

~Alicja -

Za kwotę za jaką pan poseł kupuje pasek do spodni lub Kasia T. sławna blogerka sławnego ojca 1 but emu mają w jednej osobie logopedę, pedagoga, psychologa, rehabilitantów, pielęgniarkę, logistę, opiekuna, nauczyciela, sp. d.s. wczesnego wspomagania rozwoju, itd. i do tego jeszcze nie trzeba go doszkalać, nie korzysta z urlopu, często się sam nie leczy, bo nie ma co z dzieckiem zrobić, na ogół nie protestuje i można mu rzucać ochłapy z pańskiego stołu. To nic, że za jednym razem wyklucza się z życia społecznego całą rodzinę, wyrzuca doświadczenie tych osób, wykształcenie i umiejętności na śmietnik, doprowadza ich do ubóstwa, to nic, że niepełnosprawny staje się coraz bardziej niepełnosprawny, a chory coraz bardziej chory. Co to za kraj, który mógłby korzystać z tego co ci wszyscy ludzie mogą wnieść do społeczeństwa (prawa, wiedza, itd.) a zamyka ich w domach i skreśla! Przecież nawet część tych niepełnosprawnych była by w lepszym stanie, więcej by mogła zrobić koło siebie, a część nawet pracować, ale po co, lepiej niech staczają się w dół. Tylko, że desperat, któremu już wszystko obojętne może pociągnąć za sobą tych co mu ten los zgotowali, tak to czasem bywa, gdy się nic do stracenia nie ma.