Piotr Małachowski z wynikiem 68,87 m zdobył złoty medal w rzucie dyskiem podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Barcelonie. Po srebro sięgnął Niemiec Robert Harting, a brąz wywalczył Węgier Robert Fazekas. Wcześniej Polki wywalczyły brąz w sztafecie kobiet 4x100 m.

Polskie medale na ME

Piotr Małachowski rzut dyskiem złoto
Marcin Lewandowski bieg na 800 metrów złoto
Tomasz Majewski pchnięcie kulą srebro
Grzegorz Sudoł chód na 50 km srebro
Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler sztafeta kobiet 4x100 m brąz
Adam Kszczot bieg na 800 metrów brąz
Przemysław Czerwiński skok o tyczce brąz
Anita Włodarczyk rzut młotem brąz

Polak prowadził zarówno po pierwszej, jak i drugiej serii. Najpierw uzyskał 65,84 m, a później z wynikiem 68,87 m ustanowił rekord Mistrzostw Europy. Trzecia próba była nieudana, ale 27-latek zachował pozycję lidera.

W kolejnej również nie poprawił swojego osiągnięcia, ale pozostał na pierwszej pozycji, z przewagą 40 centymetrów nad Hartingiem. Po piątej serii został zachowany status quo, mimo że Polak spalił rzut.

Przed ostatnim rzutem Małachowskiego wszystko było już jasne, gdyż nikt nie uzyskał dalszej odległości niż Polak, który ostatnią próbę mógł potraktować treningowo.

9 medali Polaków

W Lekkoatletycznich Mistrzostwach Europy w Barcelonie Polacy zdobyli 9 medali. Złote krążki wywalczyli dla siebie Piotr Małachowski w rzucie dyskiem i Marcin Lewandowski w biegu na 800 metrów.

Tomasz Majewski został wicemistrzem Europy w pchnięciu kulą, a Grzegorz Sudoł w chodzie na 50 kilometrów.

Brązowe medale otrzymali Adam Kszczot w biegu na 800 metrów, Przemysław Czerwiński w skoku o tyczce oraz Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Trzecie miejsce zajęła również sztafeta 4x100 metrów w składzie Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler.