Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów), Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) i Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań) zdobyły w sztafecie K-1 200 m złoty medal mistrzostw świata w kajakarstwie w Moskwie. W ostatnim, 246. wyścigu zawodów Polki wyprzedziły o ponad sekundę drużynę Rosji oraz o blisko dwie sekundy Białorusinki.

Polki w sztafecie startowały w składzie: Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów), Walczykiewicz (KTK Kalisz) i Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań). W ostatnim, 246. wyścigu zawodów wyprzedziły o ponad sekundę drużynę Rosji oraz o blisko dwie sekundy Białorusinki.

Wczoraj Naja, Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Walczykiewicz i Dzieniszewska zdobyły srebro w K-4 na 500 m. Polska ekipa wywalczyła w Moskwie w sumie cztery medale - złoty, dwa srebrne i brązowy, w tym trzy w konkurencjach olimpijskich: K-4 500, K-1 200 i K-2 500 kobiet. W programie igrzysk nie ma wyścigów sztafet.

27-letnia Walczykiewicz po raz czwarty w karierze sięgnęła po srebro w sprincie. Podobnie jak w 2011 roku w Szegedzie i rok temu w Duisburgu, wyprzedziła ją tylko Nowozelandka Lisa Carrington (mistrzyni olimpijska z Londyn). Natomiast pięć lat temu w kanadyjskim Dartmouth kaliszanka przegrała tylko z Węgierką Natasą Janics.

Powtórnie na podium na olimpijskim torze Kryłackoje stanęły też Naja i Mikołajczyk. Tym razem zajęły trzecie miejsce w K-2 na 500 m. Triumfowały Węgierki Gabriella Szabo i Tamara Csipes, przed serbskimi siostrami Nikoliną i Oliverą Moldovan.

Polskie zawodniczki powtórzyły osiągnięcie z ubiegłorocznych mistrzostw globu w Duisburgu. Również na trzeciej pozycji uplasowały się w tej konkurencji w igrzyskach w Londynie (2012). Natomiast triumfowały w mistrzostwach Europy 2013 w Montemor-o-Velho (Portugalia).

Dziś w finałach A płynęli jeszcze inni reprezentanci Polski, ale nie odnieśli sukcesów. Wojnarowska i Denis Ambroziak (KSC Olsztyn) sklasyfikowani zostali na siódmej pozycji w K-1, odpowiednio na 500 m i 200 m, z kolei Bartosz Jonkisz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) i Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz) - na ósmej w K-2 200 m.

W finałach B drugie miejsce zajęli Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) i Michał Kudła (Posnania Poznań) w C-2 1000 m oraz Paweł Szandrach, Mariusz Kujawski, Piotr Siemionowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz) i Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok) w K-4, a trzeci był Marcin Grzybowski (Posnania) w C-1 500 m.

W finałach B na 200 m Michał Łubniewski (Stomil Olsztyn) w C-1 uplasował się na czwartej pozycji, a na ósmej - Joanna Bruska i Aleksandra Górna w K-2 (obie Zawisza Bydgoszcz).

W finale sztafety K-1 200 m mężczyzn Ambroziak, Siemionowki, Putto i Jonkisz zajęli ósme miejsce. Złoty medal wywalczyli Węgrzy.