Niemiec Martin Schmitt wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskiej Hakubie. Adam Małysz zajął ósme miejsce. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Schmitt przed Małyszem.

"Jestem gotowy już, by stawić czoło Adamowi Małyszowi" - ostrzegał wczoraj Martin Schmitt, największy rywal naszego skoczka do pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dziś w japońskiej Hakubie, Schmitt potwierdził swoja wysoką formę i wygrał konkurs. Niemiec prowadził już po pierwszej serii, oddając najdłuższy skok (128 metrów). Zwycięstwa nie dał sobie wydrzeć: w serii finałowej niemiecki zawodnik znów poszybował najdalej (130,5 metra) i wygrał zawody. Drugie miejsce zajął Fin Risto Jussilainen, a trzecie Austriak Andreas Widhoelzl.

Konkurs na dużej olimpijskiej skoczni w Hakubie (K-120 m) przerwał zwycięską passę Adama Małysza, triumfatora pięciu poprzednich zawodów pucharowych. W pierwszej serii skoczył daleko – 125,5 metrów, oddając drugi, najdłuższy w konkursie skok - jednak przy lądowaniu zachwiał się i upadł. Sędziowie odjęli mu po siedem punktów z ocen za styl. Z notą 105,4 pkt zajął dopiero 20. miejsce. Na szczęście upadek nie spowodował żadnych obrażeń i Małysz o własnych siłach opuścił skocznię. Pechowy początek nie speszył polskiego skoczka. W drugiej serii, Polak, skaczący jako dwudziesty od końca, wylądował pewnie, osiągając 129,5 m. Łączna nota 240 pkt. dała mu prowadzenie, a kilku kolejnych skoczków, będących przed nim po pierwszej serii, uzyskiwało znacznie gorsze wyniki. Dało to Małyszowi awans do czołowej dziesiątki, a do miejsca na podium zabrakło mu zaledwie 2,9 pkt. Ostatecznie zajął dopiero ósme miejsce. Różnice w czołówce były minimalne, a jedynie Schmitt, który w drugiej serii znów skoczył najdalej - 130,5 m, uzyskał wyraźną przewagę blisko 20 punktów nad drugim w konkursie Jussilainenem. Słabiej spisali się dwaj pozostali Polacy. Wbrew optymistycznym zapowiedziom trenera Apoloniusza Tajnera obaj nie zdołali zakwalifikować się do drugiej serii. Wojciech Skupień zajął 33. miejsce a Robert Mateja był 43. w gronie 51 skoczków. Dzięki zwycięstwu w Hakubie, Schmitt objął prowadzenie w klasyfikacji Pucharu świata mając 696 pkt. Małysz, który był liderem Pucharu Świata przed konkursem w Hakubie, zajmuje drugie miejsce - 673 pkt. Kolejny konkurs Pucharu Świata odbędzie się w sobotę w Sapporo.

Zawody w Hakubie odbyły się w dobrych warunkach, przy niewielkim mrozie i słabym, a w dodatku sprzyjającym skoczkom wietrze. Oglądało je jednak niewielu widzów, odstraszyła ich zapewne spora odległość (blisko 70 km) od

największego dużego miasta - Nagano. Kolejny konkurs Pucharu Świata odbędzie się w sobotę w Sapporo.