Adam Małysz srebrnym medalistą mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Wczoraj na dużej skoczni triumfował niemiecki skoczek Martin Schmitt. W drugim skoku odebrał Małyszowi nie tylko złoto ale i rekord skoczni w Lahti.

Małysz zajmował po pierwszej turze skoków czołową pozycję, szybując na odległość 126 metrów. W klasyfikacji punktowej wyprzedził on Niemca - Martina Schmitta o 2,2 punkta. Druga tura skoków nie poszła mu jednak tak dobrze. Małysz wylądował na 128,5 metrze, lecz zabrakło mu odpowiedniej ilości punktów. Tytuł mistrzowski obronił Niemiec Martin Schmitt, który w drugiej serii poprawił należący do Małysza rekord skoczni wynikiem 131 m i wyprzedził Polaka o 2,8 pkt. "Wiedziałem, że muszę skoczyć dalej, skoczyłem bliżej. Przegrałem z Martinem, ale jestem bardzo zadowolony z tego, że oddałem dobry skok" - powiedział Adam Małysz.

W pierwszej turze Polak uzyskał notę 135 pkt. Drugie miejsce zajął Fin Janne Ahonen - 124,5 m - nota 132,8 pkt., a trzecie broniący tytułu mistrzowskiego Niemiec Martin Schmitt - 124,5 m z notą 132,3 pkt. Do finałowej trzydziestki zakwalifikowali się jeszcze dwaj Polacy - Wojciech Skupień na 19 pozycji z wynikiem 108,5 m, nota 99,0 pkt i Robert Mateja na 23, skacząc na odległość 107 m i otrzymując 96,3 pkt. Marcin Bachleda zajął dalekie 45 miejsce. Posłuchajcie relacji specjalnego wysłannika RMF FM do Lahti - Piotra Salaka.

"To wielki sukces" - napisał prezydent Aleksander Kwaśniewski do Adama Małysza i trenera Apoloniusza Tajnera po zdobyciu przez polskiego skoczka wicemistrzostwa świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że Małysz stanął na podium po walce na najwyższym poziomie. "Życzę powodzenia w kolejnych konkursach. Zapewniam, że cała Polska jest z Wami" - dodał prezydent.