Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) zajął trzecie miejsce na drugim etapie wyścigu Dookoła Kraju Basków. Na najniższym stopniu podium stanął także wczoraj. Polak zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Etap z metą w miejscowości Dantxarinea wygrał jego kolega z zespołu, Niemiec Tony Martin.

Bohater etapu uciekał praktycznie od startu do mety - najpierw w siedmioosobowej grupie, potem mając dwóch towarzyszy. Ostatnie 12 kilometrów trzykrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas pokonał samotnie.

Peleton nie kwapił się z pościgiem i dopiero na ostatnich kilometrach tempo wzrosło. Podobnie jak wczoraj, atakował Hiszpan Alejandro Valverde, ale tym razem jego akcja spaliła na panewce - natychmiast pojawili się obok niego Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) i Kwiatkowski, co skutecznie zniechęciło zawodnika ekipy Movistar.

Pierwsza grupa przyjechała do mety pół minuty po Martinie. Kwiatkowski stoczył zacięty pojedynek o drugą pozycję z Brytyjczykiem Benem Swiftem. Ostatecznie zawodnik zespołu Sky rozdzielił dwóch kolarzy Omegi.

Koszulkę lidera zachował Contador, który wciąż wyprzedza Valverde o 14 sekund oraz Kwiatkowskiego o 36 sekund. Oprócz kolejnych punktów do rankingu UCI Polak zdobył zielony trykot lidera klasyfikacji punktowej.

Jutro trzeci, najdłuższy etap wyścigu, z Urdazubi do Vitorii (194 kilometrów), z dwoma podjazdami trzeciej kategorii na ostatnich 30 kilometrach.