Michał Kwiatkowski, jadący w barwach ekipy Omega Pharma-Quick Step, zajął trzecie miejsce w pierwszym etapie kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków. Pierwszy do mety w miejscowości Ordizia, po samotnym finiszu, dojechał Alberto Contador z zespołu Tinkoff-Saxo. Hiszpan został dzięki temu liderem klasyfikacji generalnej.

Contador, faworyt wyścigu, który wygrywał go w 2008 i 2009 roku, zaatakował na ostatnim stromym podjeździe, na 7 kilometrów przed metą. Oderwał się od towarzysza ucieczki, swojego rodaka Alejandro Valverde.

Na zjazdach Contador utrzymał przewagę i na mecie pojawił się o 13 sekund przed Valverde. Kwiatkowski finiszował natomiast na czele pierwszej grupy pościgowej. Stracił do zwycięzcy 34 sekundy.

W czołówce zabrakło kilku kolarzy, których wcześniej wymieniano w gronie faworytów, m.in. zwycięzcy Vuelta al Pais Vasco sprzed dwóch lat Hiszpana Samuela Sancheza i jego kolegi z ekipy BMC Amerykanina Tejaya van Garderena czy Kolumbijczyka Carlosa Betancura (AG2R).

Wyścig w Kraju Basków składa się z sześciu etapów. Najtrudniejszy powinien być odcinek czwarty, z metą na górze Arrate koło miasta Eibar, ale rywalizację może rozstrzygnąć ostatnia próba - sobotnia jazda indywidualna na czas w Markina-Xemein.

Początek sezonu dla Contadora

Contador przyjechał na wyścig Dookoła Kraju Basków w roli lidera rankingu UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). Prezentuje ostatnio wysoką formę - wygrał wyścig Tirreno-Adriatico, a w Dookoła Katalonii był drugi.

Na drugie miejsce w rankingu po zwycięstwie w słynnym klasyku Dookoła Flandrii awansował Szwajcar Fabian Cancellara. Kwiatkowski zajmuje 73. pozycję.